Isı Pompası Nasıl Çalışır ?

Isı pompasının temel çalışma prensibi enerjiyi bir kaynaktan diğer kaynağa aktarmaktır. Enerjinin alındığı kaynaklardan birisi hava, su ya da topraktır.

Isı pompası enerji aldığı kaynak sıcak konumda iken soğutur, soğuk konumda iken ısıtır. Temel mantık budur. Buradaki işlem aslında gazın faz değişiminden kaynaklanan enerjiyi taşımaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu faz değişimi ve taşıma sırasında da bir miktar kayıp vardır.

Isı pompası ısıtılan ya da soğutulan mekana enerji taşırken aynı zamanda bir miktar da elektrik enerjisi harcamaktadır. Harcanan elektrik enerjisi 1kw iken alınan ısı enerjisi 4.5 kw  ise bu diğerin COP değeri 4.5’dur.  COP değeri 1 birim enerji ile kaç birim ısı üretildiğini ifade eder.

 Elektrikli Merkezi Isıtıcılar ve Isı Pompalarının Tarihi

Isı pompaları kabaca tarif edilecek olursa ısı enerjisini bir ortamdan başka bir ortama taşıyarak ısıtma prensibini gözetir.

Ev ısıtma konusunda yine çokça tercih edilen bir ısınma sistemidir. Bu ısıtma tiplerinde Carnot döngüsünü kullanarak basit termodinamik kurallardan yararlanılır. Temel olarak irdeleyecek olursak bu alternatifte ısınmanın gerçekleşebilmesi için enerji bir ortamdan başka bir ortama aktarılır ya da bir enerji türünden başka bir enerji türüne çevrilir. Bu sistem sessiz olması, doğa dostu olması, yine doğal gaz gibi istediğimizde açıp kapatabilme imkanımız olması gibi artıları nedeniyle evlerde, oteller ve işyerlerinde kullanılmaktadır.

Isı pompasının çalışabilmesi için ısıtan bir yapıya sahip ısı pompası, ısıtılacak ortam ve soğutulacak ortam beraber olarak gereklidir.

İlk olarak İkinci Dünya Savaşından önce bir çok mühendis ve bilim insanı ısı pompaları üzerine çalışmış ancak mutlak bir sonuca ulaşamamıştır ve uygulama çok ileri gidememişti. Savaş yılları nedeniyle ısı pompası üzerine çalışmalara ara vermesi nedeniyle savaş sonu, endüstriyel ve ekonomik imkanlar el verdiğinde çalışmalar yeniden başlamıştır.

1973 yılında yaşanan enerji krizi ile birlikte doğal gaz ve petrolde meydana gelen fiyat artışı ve bulma zorluğu gibi nedenlerle ısı pompası ile ilgili çalışmalar tekrar başlamıştır.

Avrupa ve Amerika’da 90’lı yıllardan itibaren kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlayan ısı pompalarının kullanıcı sayısı da oldukça artmıştır.

 Isı pompası çeşitleri ve fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.