apartmanlar icin hangi kombi tipi

Apartman Daireleri için Hangi Tip Kombiler Uygun?

Geçmişten günümüze kadar insanlığın temel ihtiyaçları yemek, barınma, güvenlik ve ısı sorunlarıydı. Temel ihtiyaçlarını belli ölçüde karşılayan insanlar, teknolojinin gelişmesi ve yaşam standartlarının iyileşmesi ile birlikte konutlara geçiş sağlandı. Konutların kışın temel problemi hep ısıydı. Isı sorununu halletmek isteyen insanlar, kurulumu zor ama maliyeti daha düşük ısıtıcı tiplerine başvurdu. Fakat bu ısıtıcılar hem insan emeği isteyen hem de devamlı yakıt bekleyen bir hâl aldılar. Bu yakıt ihtiyacı, maliyetin artmasına sebep oldu. İnsanlar yakıt tiplerine hem çok fazla harcayıp hem de diğer odaları ısıtamayınca, daha teknolojik ısıtıcı tiplerine yoğunlaştılar. Evin büyüklüğüne ve tipine göre üretilen kombilerin zamanla gelişmeye ve iyileştirilmeye başlandı. Villaya ayrı, küçük evlere ayrı, bahçeli evlere ayrı üretilen kombilerin bugün, “Apartman Dairelerine Uygun” olanını yazımızda paylaşacağız. İşte Apartman Daireleri İçin Uygun olan Kombi Tipleri;

  • Apartman daireler genelde merkezi ısı sistemi olan kombiler tarafından ısıtılır. Her odanın aynı derecede ısınması ve tasarruf sağlanması için seçilebilecek birden fazla kombi çeşitleri mevcuttur.
  • Apartman daireleri için Konvansiyonel veya Yoğuşmalı olmak üzere iki tip kombi mevcuttur. Her iki kombi çeşidi de apartman dairelerinde kullanılabilir fakat Yoğuşmalı Kombiler ile daha fazla yakıt tasarrufu sağlanacağı bilinmektedir.

 

YOĞUŞMALI KOMBİLER;

 

yogusmali kombi

Yoğuşmalı kombiler, apartman daireleri için uygun olan kombi tipidir. Isı kaybı yüksek olan büyük evlerde daha fazla enerji tüketildiğinden dolayı haliyle daha fazla yoğuşma enerjisi olur. Bu nedense yoğuşmalı kombilerde, konvansiyonel kombilere göre fiyat farkı daha kısa olur

KONVANSİYONEL KOMBİLER;

Konvansiyonel kombilerde yüksek verim ve yakıt tasarrufu mevcuttur.

Akıllı mikro depolama özelliği ile anında sıcak su elde edilebilir.

Düşük su basınçları anında, sabit sıcaklıkta su garantisi verilir.

Düşük yakıt sarfiyatı vardır.

  • Normal bir apartman dairesi için 20 ya da 24 Kw bir konvansiyonel veya kombi seçilebilir.
  • Bazı apartman bacaları ortak olacağı gibi bazı apartman bacaları ise ortak planlanmamış olabilir. Bu bacalara uygun hermetik baca uygulamasına uygun bir kombi tercih edilmelidir. Hermetik baca, cihazdan çıkarak binanın cephesinden atık gazı atar.

NOT:21 nisan 2018 tarihi itibaren Konvansiyonel kombi üretimi durdurulmuştur. Sadece üretimi bu tarihe kadar gerçekleştirilmiş kombiler satılabilmektedir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum