bina ve ev ısıtma sistemleri

Bina Isıtma Sistemleri

Ev Isıtma Sistemlerine Genel Bakış :

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ve farklılaşan ihtiyaçlar gayesinde ısınma sistemlerinde de birçok alternatif ortaya çıkmıştır. Yakıt türlerinin farklılığı ve ısınma şekillerinin farklılıklarına göre ısınma sistemlerinde birçok farklı tercih yer almaktadır.

Geçmişte en çok kullanılan sistem olarak ele alabileceğimiz kömür ile ısınma sistemi, gerek fosil yakıtların yavaş yavaş tükeniyor oluşu, gerek çevreye olumsuz etkisi, gerek ise zorluğu sebebiyle farklı alternatif arayışlarına yönlendirmekte. Çok fazla beden gücü ve uğraş gerektirmesi nedeniyle zaman içinde soba tipi ısıtıcılar da yavaş yavaş önemini yitirerek yerlerini başka alternatiflere bırakıyorlar.

Bu alternatifleri sıralayacak olursak;

  • Doğal Gazlı Isıtıcılar; Gerek ülkemizde yaygın bir doğal gaz ağı bulunması ve giderek de yaygınlaşması gerek ise çok kolay bir ısınma sistemi olması ve çevreci bir yakıt olması sebebi ile doğal gaz oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Doğal gaz daire içinde sadece ısıtmada(doğal gaz sobası, kat kaloriferi) değil, hem sıcak su hem de yemeklerimizi pişirmede ocaklarımızda(kombi, ocak için tek çıkış ve boylerli kat kaloriferi) da kullanabileceğimiz bir yakıt türüdür. Bu yakıt türünün bir kombi vasıtası ile istediğimiz zaman açma-kapama gibi kontrolleri yapabiliyor olmamız hem hayatımız için büyük bir kolaylık hem de hanemiz için büyük bir tasarruf sağlar, ayrıca bu şekilde enerjiyi daha verimli şekilde kullanırız.

 

  • Elektrikli Merkezi Isıtıcılar ve Isı Pompaları; Ev ısıtma konusunda yine çokça tercih edilen bir ısınma sistemidir. Bu ısıtma tiplerinde Carnot döngüsünü kullanarak basit termodinamik kurallardan yararlanılır. Temel olarak irdeleyecek olursak bu alternatifte ısınmanın gerçekleşebilmesi için enerji bir ortamdan başka bir ortama aktarılır ya da bir enerji türünden başka bir enerji türüne çevrilir. Bu sistem sessiz olması, doğa dostu olması, yine doğal gaz gibi istediğimizde açıp kapatabilme imkanımız olması gibi artıları nedeniyle evlerde, oteller ve işyerlerinde kullanılmaktadır.

 

  • Likit Yakıtlı Merkezi Isıtma Sistemleri; Genellikle bu sistemlerde ham petrolden elde edilen sıvı yakıtlar kullanılmaktadır. Bu yakıtlar; fuel-oil, benzin ve mazot olarak sıralanabilir. Daha çok bahçeli ve müstakil tarzda evlerde tercih edilir çünkü büyükçe bir yakıt tankına ihtiyaç vardır. Artan petrol fiyatları ile birlikte maliyeti her geçen gün daha da artmaktadır ve verimi de diğer alternatiflere göre düşüktür.

 

Güneş Enerjisi ile Isıtma;  Güneş enerjili evsel ısıtma sistemlerinin temelinde suyu ısıtmak için Güneş ışınlarından yararlanmak yatar. Bu sistem genellikle evde kullandığınız suyu ya da bu suyu evin içindeki sisteminizde dolaştırarak evi ısıtmada kullanılmaktadır. Kabaca bahsedecek olursak, koyu renkli Güneş enerjisi panelleri Güneş’ten gelen ışınları yakalar ve enerjinin bir kısmını bünyesine hapseder. Bu ısı enerjisi sistemde bulunan suya aktarılır ve su ısıtılmış olur. Isıtılan su ise gerek serbest dolaşımla gerek ise pompa yardımı ile mutfak, banyo, ortak alanlar gibi bölgelere aktarılır. Eğer istenirse ve bulunduğunuz bölgede elde ettiğiniz Güneş enerjisi yeterli

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum