doğal gaz kullanım alanları

Doğal Gaz Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğal gaz kullanım alanları içerisinde gazın fosil ve çevreci bir yakıt olması yönünden dolayı tercih ediliyor. Dünyada 150 trilyon metreküp doğalgaz rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bu kadar büyük sayıdaki doğal gaz rezervini çıkartmak ve kullanmak tüm insanlık için çok uzun süren bir süreç olacaktır. Kullanım alanları bakımından pek çok çeşide ayrılır. Doğal gaz özellikle çevreci, hafif, kokusuz ve zehirli olmaması nedeniyle evlerde kullanımı oldukça yaygındır. Bir yandan da doğal gaz özellikleri içerisinde kullanım rahatlığı olması tercih edilmesinde etkili bir sebep olur.

Bireysel kullanım alanlarının dışında, endüstriyel kullanımı da vardır. Endüstriyel firmalar ve fabrikalar özellikle doğal gaz kullanımı katı yakıt ile karşılaştırıldığında, katı yakıt ile elde edeceği enerjiyi daha temiz ve çevreye zarar vermeden istenilen enerjiyi elde edilebilir.

Doğal Gaz Kullanımının Avantajları

doğal gaz kullanım alanları

Avantajlarının en büyüğü kesinlikle kokusuz, renksiz ve temiz bir gaz olmasıdır. Petrol gibi çevreye zarar vermez ve yandığında kül veya kükürt gibi maddeler ortaya çıkartmaz. Evlerde ve iş yerlerinde ısıtma amaçlı kullanımı nedeniyle de oldukça pratiktir. Eskiden kullanılan tüp vb. çözümler yerine eve direkt olarak tesisat halinde gelen doğal gaz kullanımı artık yaygındır.

Çok amaçlı olmasının en büyük avantajı da her amaç için ayrı bir masraf yapılmamasıdır. Her amaç için farklı seçenekler kullanmak yerine tek bir doğal gaz kullanımı yapmak çok daha pratik ve ucuz bir yoldur.

Doğal Gaz Kullanımında Tasarruf Etmek

Özellikle bina yönetmeliklerinde ısı yalıtımının olup olmaması tasarruf için önemlidir. Düşük sıcaklıklarla sürekli çalıştırmak da evin ısısını kontrol etmek açısından önemli bir tasarruf yöntemidir. Yemek pişirirken gerektiğinde kısık ateş kullanmak ve normal kullanımda sıcak suyu sürekli kullanmayıp soğuk suyu tercih etmek de tasarruf açısından önemlidir.

Sürekli kombiyi kapatmak veya açmak da kombi açısından hem bakım hem de tasarruf sorunudur. Kombiler genel olarak açık kaldıkları sürece doğal gaz tüketimi yapmadıkları için kapatmaya gerek yoktur.

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak için Yöntemler” makalemizi okudunuz mu?

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum