doğalgaz faturasını azaltmanın yolları

Doğalgaz Faturamızı Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Merhaba, bu yazımızda çoğumuzun evinde ısınmak için kullandığı yakıt olan doğal gazı nasıl daha verimli kullanabileceğimiz ve doğal gaz maliyetlerimizi nasıl düşürebileceğimiz üzerinde duracağız.

Doğalgaz, günümüzde ısı enerjisi üretmek amacıyla en çok kullanılan yakıtlardan birisi konumunda. Peki evimizde kullanmadan yapamayacağımız bu yakıttan nasıl tasarruf edebiliriz, nasıl daha verimli kullanabilir ve faturalarımızı düşürebiliriz?

Doğalgaz Faturasını Düşürme Yöntemleri

 • Evden çıkmadan önce, eğer dışarıda uzun süre kalacaksak ya da sabah işe gitmek için evden çıkıyorsak, kombiyi tamamen kapatmak yerine en kısık konuma alabiliriz. Ya da varsa kombi termostatımızı düşük bir dereceye ayarlayarak gün içerisinde ortam sıcaklığının sabit kalmasını sağlayabiliriz. Bu yöntem bizim için evin tamamen soğumamasını kazandıracak ve evi tekrar ısıtmak için ekstra bir enerji harcamamız gerekmeyecek.
 • Unutmamalıyız ki her 1°C ısıtma için faturamızda ekstra %6 maliyet görürüz. Yani kabaca bir hesap yapacak olursak odamızı 23 °C yerine 26 °C’de tutmak bize aylık %18 fazla doğal gaz faturasına neden olmaktadır.
 • Kombiyi tamamen kapatmadığımız zamanlarda sistemde dolaşan su da evimiz ile birlikte soğumayacak.
 • Kombimizi tekrar açtığımızda evi çok düşük sıcaklıktan yüksek sıcaklığa çıkarmak için ekstra doğal gaz harcamak zorunda kalmayacağız. Evimizi tamamen soğutmaktansa bir sıcaklık seviyesinde sabit tutmak daha verimli olacak.
 • Binamıza mantolama yaptırarak bu yöntem ile eski haline kıyasla %40’a varan bir enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Bu da bizim doğal gaz faturalarımızı etkisi yadsınmayacak kadar olumlu bir şekilde yansıyacaktır.
 • Peteklerimizin altını, üstünü, kenarlarını ve etrafını eşyalarla kapatmamalı, peteklerin yüzeyindeki ısının yayılmasına izin vermeliyiz.
 • Çift camlar ve sızdırmaz kenarlara sahip pencereler bize enerji kaybetmememiz yönünden ekstra tasarruf sağlayacaktır.
 • Peteklerin arka yüzlerine ısı yalıtım plakaları ekleyerek arka yüzlerinden ısı kaybetmelerine engel olabiliriz.
 • Oda termostatı veya otomatik termostatlı kombiler kullanarak oda sıcaklığımızı istediğimiz derecede tutabilir ve gereksiz enerji harcamanın önüne geçebiliriz.
 • Kış ayları gelmeden önce veya periyodik olarak tüm doğal gaz tesisatımıza ve kombimize bakım yaptırmak bizi verimsiz çalışan bir kombi ve tesisattan kurtaracak ve bu da ekstra maliyete neden olmayacaktır.

Siz de tüm doğal gaz tesisatınızın ve kombinizin periyodik bakımını yaptırmak ve böylece doğal gaz faturanızdan tasarruf etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
 • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum