gaz kaçak dedektöru nedir

Gaz Kaçak Dedektörü Nedir?

Gaz kaçak dedektörü, tutuşabilir gazları erken algılama sistemine sahip bağımsız bir cihazdır. İç mekandaki gaz sızıntısının yoğunluğunu ölçmek için tasarlanmıştır. Gaz miktarının yoğunluğu, makine skalasında belirtilen değerin üzerine çıkmışsa, gaz dedektörü sesli ve ışıklı uyarı verir. Ancak gaz yoğunluğu eşik değerin altında seyrederse normal çalışma konumuna geri dönecektir. Bu sayede patlama, zehirlenme ve yangın gibi tehlikelerin önüne geçilebilir.

Gaz Dedektörü sistemi ana elemanları şunlardır:

  • Algılayıcı sensör yapısı,
  • Elektronik gösterge, değerlendirme ve kontrol panosu,
  • Işıklı ve sesli uyarı düzenekleri,
  • Otomatik gaz kesici ventil

Gaz Dedektörü Montajı

Ev ya da işyerlerinde gaz dedektörünün monte edileceği ortam, tavandan yaklaşık 15 – 20 cm aşağıda kalan bölüm olmalıdır. Eğer monte edilecek alan tavan arası ya da tavan olacaksa, en yakın duvar ile arasında 40 cm boşluk bulunmalıdır. Kombinin bulunduğu yer iyi değerlendirilmeli, gaz kaynağından çok uzağa monte edilmemelidir. Şayet odalar bir kolon ya da kiriş ile ayrılıyorsa, gaz dedektörünü gaz dağıtım kanalı ne tarafta bulunuyorsa o tarafa monte edilmelidir. Genellikle dedektörün, gaz ocağından ya da kaynağından en fazla 2 mere uzaklığa monte edilmesi tavsiye edilir.

Bunların dışında cihaz şu alanlara konulmamalıdır:

– Ocak üstü, davlumbaz üstü ya da aspiratör yanı,

– Ağır koku alan bölümler,

– Mutfak dolabı gibi kapalı yerler,

– Pencere yakını, çok sıcak ya da nemli bölgeler,

– Su sıçrama riski olan duş, lavabo ya da evye yanı.

Gaz Dedektörü Alarmı

Gaz dedektörüne ait sensörler, gaz birikimi ya da gaz sızıntısı tehlikesi algıladıkları zaman anında durum tespiti yaparak, ışıklı ve sesli uyarı sistemlerini devreye sokarlar.Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman asla çakmak e kibrit kullanılmamalı, elektrikli cihazlar ya da lamba açılmamalıdır. Hemen sayaç vanası kapatılmalı, kapı zili ve telefon kullanılmamalı, gaz kaçağı olan ortamdan herkes uzaklaştırılmalıdır. Mümkünse kapı ve pencerede açılarak ortam havalandırılmalı ve emniyet tedbirleri alındıktan sonra güvenli bir ortamdan 187 aranmalıdır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum