güneş enerjisi sistemleri

Güneş Enerjisi Ve Sistemleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Üçay Mühendislik firması olarak gerçekleştirdiğimiz ısıtma ve enerji faaliyetleri arasında güneş enerjisi sistemleri de yer almaktadır. Ekonomik olarak seçilen bu sistemlerde müşterilerimizin firmamıza sıklıkla ilettiği bazı sorular yer almaktadır.

Güneş Enerjisi Nedir?

Temel olarak güneş enerjisi; güneş içerisinde oluşan nükleer füzyonlar sonrasında açığa çıkan enerjidir. Çok yüksek boyutlara sahip olmasına rağmen küçük bir kısmı elektromanyetik ışınım sayesinde dünyaya ulaşır.

Güneş Enerjisi Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Temel olarak güneş enerjisi sistemleri nedir sorusu için güneşten gelen ışınım sayesinde sıcak su ya da elektrik enerjisi elde edilmesini sağlayan sistemlerdir, cevabı verilebilir.

Güneş Enerji Sistemlerinde Amorti Süresi Ne Kadardır?

Kurulan sistemin türüne, boyutlarına ve kalitesine bağlı olarak amorti süresi belirlenebilir. Tarife fiyatı düşük olsa dahi Türkiye’de güneşlenme şartları çok yüksek olduğu için ortalama 10-15 yıl arasında kendini amorti edebilmektedir.

Bir Ev İçin Güneş Enerjisi Tüm Enerji İhtiyacını Karşılar Mı?

Elektriksel sınır bulunmadığı için güneş enerjisi ile istenilen miktarda enerji sağlanabilir. Ancak sınırlayan tek faktör montaj yapılan alan ve sahip olunan bütçedir.

Güneş Enerjisi Hangi Cihazları Çalıştırır?

Güneş enerjisinden elde edilen elektrik sayesinde her türlü cihaz çalıştırabilir. Ev eşyaları, elektrikli cihazlar ve klima için ise gereken enerji miktarını oluşturacak sistemler tercih edilmelidir.

İstanbul’da Da Güneş Enerjisi Kullanılabilir Mi?

İstanbul’da da güneşlenme şartları düşünüldüğünde, bu sistemler kullanılabilir. Örneğin, 4 kişilik bir aile ideal bir sistemle yıllık sıcak su ihtiyacının ¾ oranını bu sistem ile sağlayabilir.

Güneş Enerjisi Sadece Güneş Olduğu Zaman Mı İşe Yarar?

Güneş enerjisi solar kollektörler barındırdığı için ışımanın gerçekleştiği her an hatta bulutlu havalarda dahi tama yakın kapasite ile ısı enerjisi üretir. Ancak polly ve monokristal solar modeller aynı etkiyi gösteremez.

Dolu Ve Kar Yağışları Panelleri Etkiler Mi?

Güneş enerji uygulamalarında tercih edilen kollektör ve modül için çok yüksek sağlamlıkta cam kullanıldığından dolayı zorlanmaya dayanıklıdır. Anca kar birikmesi, ısı ve elektrik enerjisini azaltacağı için yer ile yüksek açı yapılarak uygulama sağlanmalıdır.

Sistem Hangi Yöne Doğru Montaj Edilmelidir?

En yüksek enerjiyi elde etmek için yön ve eğim açısı önemli olduğundan dolayı ülkemizde güneye dönük olmalıdır. Yaz ayları için ideal açı 300 ve bahar ayları için ideal açı 450 coğrafi konum açısı gösterir.

Üretilen Enerji Satılabilir Mi Ve Şebeke Elektriği Yerine Kullanılabilir Mi?

Avrupa ülkelerinde çift gönlü sayaç sistemleriyle sağlanan bu yöntem ülkemizde devreye girmediği için uygulanmamaktadır. Yasalar gereği şebeke elektriği olan yerlerde güneş enerjisi kullanmak konusunda yasal bir engel de bulunmamaktadır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum