yoğuşmalı kombi nedir

Kombi Çeşitleri Nelerdir? Apartman Daireleri İçin Hangi Tip Kombiler Uygun?

Bugüne dek insanlığın temel ihtiyaçlarından biri ısınmak ve barınmak olmuştur. İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşılamaya başladıkça, bu ihtiyaçlarını karşılamayı standartlaştırmış ve koşullarını sürekli daha iyi hale getirmek için çaba göstermeye başlamıştırlar. Bu şartların iyileştirilmesi ile birlikte insanların temel gayelerinden biri konut ihtiyacını gidermek olmuştur. Konutların ise temel problemleri arasında kış aylarında ısınmak yer almıştır.

Isınma sorununu halletmek isteyen insanlar ilkin kurulumu belki daha zor ve zahmetli olan ancak dönemin şartlarına göre ulaşılması kolay ve daha düşük maliyetli olduğu için daha verimsiz ısınma yönlerine başvurdu. Ancak bu ısıtıcılar yapısı gereği hem sürekli besleme gerektiriyor, hem de çevreye ve insana zarar veriyor ve düşük ısı yayıyor idi. Bu ısıtıcılar vasıtası ile verimli bir şekilde ısınmak gittikçe zor bir hal aldı ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar daha teknolojik, isteklerine uygun ısıtıcı tiplerini tercih etmeye başladılar.

Evinizin büyüklüğüne, kullanım alanınıza ve amacınıza göre çeşitli amaçlarda üretilen ve satılan kombiler zamanla çok teknolojik bir konuma geldiler. Her ne kadar tüm kombi çeşitlerini çok detaylı olarak ele almayacak olsak da, apartman daireniz için kullanabileceğiniz en geçerli iki kombi türünü inceleyecek olursak;

  • Yoğuşmalı Kombiler:

Bir gazın, çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayına yoğuşma denir. Yoğuşmalı kombiler ise doğal gazın yanması sonucu ortaya çıkan ve bacadan dışarıya atılmak üzere olan su buharındaki ısı enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi arttıran kombilerdir.

Bu kombi türü klasik kombi türüne göre daha az enerji tüketmekte ve daha yüksek verim ile çalışmaktadır. Bu sayede düşük yakıt tüketimi sarf ederek daha düşük emisyon değerleri yakalar ve daha çevrecidir.

  • Konvansiyonel Kombiler:

Yoğuşmalı kombiler ile çalışma mantığı olarak benzerlik göstermektedirler ancak yoğuşmalı kombilere göre daha eski teknoloji kullanan kombilerdir. Yoğuşmalı kombiler klasik kombilere nazaran atmosfere atılacak atık gazın enerjisini de kombi içinde kullanırlar. Konvansiyonel kombilerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bir baca vasıtası ile atık gazı atmosfere bırakırlar.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum