kombi seçimi ve montaj aşamaları

Kombi Seçimi ve Montaj Aşamaları

Kombi kat kaloriferleri, doğalgaz ve LPG yakan, LPG’den doğalgaza, doğalgazdan da LPG’ye kolaylıkla dönüştürülebilen bir cihazdır. Doğalgazın yaygınlaşması ile ülkemizde kombi kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır. Kombiler, kullanıcıya arzu ettiği konforu sağlayan ve ısının aynı konut içerisinde üretilip tüketilmesi ile ısı kaybının minimum düzeyde kalmasını sağlayan ekonomik cihazlardır. İşlevsel olarak farklı çeşitleri bulunan kombilerin seçiminde yapılan hatalar ısınma sorunları oluştururken yakıt tüketimini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Kombi Nedir?

Ev ve iş yeri gibi küçük ölçekli kapalı mekânların ısıtmak ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için elektrik, gaz ve su ile çalışan ve duvara monte edilen cihazlara kombi denir. Kombilerin işlevselliğine göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kombiler baca çeşitlerine, yanma çeşitlerine ve eşanjör çeşitlerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Baca çeşitlerine göre kombiler, bacalı ve hermetik kombiler olarak ikiye ayrılır. Yanma çeşitlerine göre kombilerin, konvansiyonel ve yoğuşmalı kombi olmak üzere iki çeşidi vardır. Eşanjör çeşitlerine göre kombiler ise, tek eşanjörlü ve çift eşanjörlü kombiler olmak üzere iki çeşide ayrılır.

Kombi konusunda daha fazla detaylı bilgi almak için “Kombi Nedir? Özellikleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kombi Nasıl Seçilir?

Kombi seçimi yapılırken maksimum verim elde etmek için bazı önemli kıstasları göz önünde bulundurmak gerekir. Kombi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken faktörler aşağıdaki gibidir;

 • Kombinin kullanılacağı konutun, bina içindeki konumu çok önemlidir. Ara katlar, en üst ve en alt katlara göre daha az ısı kaybına maruz kalır. Ayrıca konutun bir alt katı ile bir üst katının boş olması da bu konuda oldukça etkilidir.
 • Konutun cephesi çok önemlidir. Kuzey cepheye bakan evler güney cepheye göre daha zor ısınır.
 • Metrekaresi büyük olan daireler ile metrekaresi küçük olan dairelerin ısınma ihtiyaçları farklıdır. Bunun yanı sıra aynı metrekarede olup da dubleks ile tek katlı dairelerin de ısınma gereksinimleri farklıdır.
 • Kombi seçiminde peteklerin yaşı, şekli ve radyatör vanalarının durumu da önemli bir etkendir.
 • Sıcak iklim koşullarına sahip bölgeler ile karasal iklimin hâkim olduğu bölgelerin ısınma koşulları farklılık göstereceğinden kombi seçiminde önemlidir.
 • Son olarak ısı yalıtımı yapılmış bir bina ile yapılmamış bina arasında da ısı kaybı açısından oldukça büyük fark vardır. Bu nedenle kombi seçimi yapılırken bunlara dikkat etmek gerekir.

Kombinin özellikleri açısından kombi seçiminde nelere dikkat edilmelidir, bir de bunları inceleyelim;

 • İlk olarak kombinin hangi ülkeye ait olduğu araştırılmalıdır.
 • En az yakan kombi hangisi araştırılmalıdır,
 • Hangi model kombinin ne tür özellikleri bulunuyor ve bu özelliklere göre ücreti ne kadar,
 • Alınacak olan kombinin bulunduğunuz bölgede kaç tane yetkili servisi var,
 • Satın alacağınız kombinin tamir ve bakımı yapacak olan servislerin servis ücretleri ne kadar,
 • Kombinin herhangi bir arızasında yedek parça fiyatları ne kadar,
 • Kombinin içindeki parçalar plastik ise o kombiyi kesinlikle almayın, sarı, pirinç ve döküm parçaları olan kombiler tercih edilmelidir,
 • Alınacak olan kombinin yoğuşmalı mı full yoğuşmalı mı olduğuna bakın,
 • Alınacak olan kombinin özellikleri arasında deprem sensörü gibi güvenlik önlemleri var mı?

Kombi Tesisatı Nasıl Yapılır?

İster bina içi, isterse daire içi kombi tesisatı döşeme işinde sizlere hizmet veren Üçay Mühendislik, doğru projelendirilmiş, gerekli izinleri alınmış bir şekilde başarılı tesisat işlerine imza atmaktayız. Yanlış projelendirilen kombi tesisatları birçok sorunu da beraberinde getirir. Birçok farklı sorun ile mücadele etmemek için işi baştan sıkı tutarak firmamızı arayabilirsiniz. Günün her saati ulaşabileceğiniz telefonlarımız sayesinde kusursuz hizmet almanız kaçınılmazdır. Kurallara ve şartlar uygun bir kombi tesisatını dairenize getirirken can ve mal güvenliğinizi ön planda tutmaktayız.

Firmamız öncelikle daire içine döşenecek doğalgaz tesisatının projesini inceleyerek işlemlere başlar. Teknik şartlara uygun ve daireye döşeneceğine dair onay yazısını gördükten sonra kombi tesisatı döşeme işlemlerine başlanır. Daire girişine kadar gelen doğalgazın, daire içindeki ocak ve ısınma araçlarına kadar çekilmesi, sayacın montajı, doğalgazın projesi ve açma işlemleri belirli bir plan içerisinde ilerler.

Kombi Montajı

Kombi montajı proje gereği yapılmaktadır. Montaj öncesi daire içi tesisat döşendiği için, tesisata uygun görülen sağlam bir duvara monte edilmelidir. Kombinin içerisinde yer alan baca seti kullanılmalı, baca uzatma ya da kısaltma gerekiyorsa, cihazın özelliklerine uygun şekilde yapılmalıdır.

 • Hermetik kombilerde montaj; 160 metrekarenin altındaki tüm daire ve iş yerlerine montajı yapılabilir. Standart baca seti kullanılmalıdır. Hava akımını dışarıdan fan yardımı ile aldığından mutfaklara monte edilmesinde bir sakınca yoktur. Hava akım borusu camdan dışarıya verilir. Mutfakta menfez bulundurulmalıdır. Balkona monte edilecekse hava akım borusu dışarıya gelecek şekilde ayarlanmalıdır.
 • Bacalı kombilerde montaj; bu kombiler mutlaka uzman bir ekip tarafından monte edilmelidir. Bu tarz kombiler baca çıkışı olan dairelere monte edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu bacanın iyi çekiyor olması gerekmektedir. Çekmiyorsa baca temizletilmelidir. 160 metrekarenin altındaki dairelere monte edilebilir. Bu kombiler ortam havasını kullandıkları için bulundukları ortamın küçük olmaması gerekmektedir. Ortamda mutlaka menfez bulunmalıdır. Montaj sonrasında rutin olarak kombi bakımı ve baca kontrolleri yapılmalıdır.
 • Yoğuşmalı kombilerde montaj; 160 metrekareden daha büyük olan dairelerde kullanılır. Mutfak ya da balkonlara montajı yapılabilir. Bu tarz kombilerin ebatları biraz büyük olduğundan genellikle balkona monte edilirler. Mutfaktaysa hava akım borusu camdan dışları verilmeli, balkondaysa dışarıya gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

 

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
 • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum