Petek Vanaları Nasıl Açılır?

Petek Vanaları Nasıl Açılır?

Havaların soğuması ile birlikte peteklerimizi açmanın da zamanı gelmiş olmaktadır. Kalorifer peteklerini doğru bir şekilde açarak alanınızın çok daha iyi bir şekilde ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Peteklerde Bulunan 2 Vana Ne İşe Yarar?

Kalorifer peteklerinde 2 adet vana bulunmaktadır. Bu vanalar genellikle alt ve üst vana olmak üzere ayrılmaktadırlar. Kalorifer peteklerinde bulunan alt vana, petekten çıkan suyu kontrol eder. Üst vana ise peteğe giren sıcak su vanasıdır. Ancak bu vanalar her zaman alt ve üstte bulunmayabilir. Bazı durumlarda bir tanesi peteğin sağında bir tanesi de peteğin solunda yer alır. Bu durumda suyun giriş ve çıkış vanasının ortası renklendirilmiş olur. Genellikle giriş vanasının ortası kırmızı renkli olurken suyun çıkış vanasının da ortasında mavi renk bulunur bu da soğuğu işaret eder.

Peteklerin Vanaları Ne Tarafa Açılır?

Petek vanaları saat yönünün tersine doğru açılmaktadır. Herhangi bir peteğin vanasını kapatmadığınız takdirde diğer petekler de normal bir şekilde çalışmaya devam eder. Eğer ki kombiye yakın olan peteklerin vanalarını kısıp reglaj ayarını yaparsanız uzak olan petekler çok daha iyi ısınacaktır. Kapalı olan odaların petek vanalarını açarsanız tüketin yakıttaki büyük bir fark olmayacağınız göreceksiniz.

Kombi petek sistemi zaman geçtikçe balçık ve çamur oluşturmaktadır. Bundan dolayı da petekleriniz tam performans ile ısıtmak yerine bölgesel olarak ısınır. Böylelikle de kombi sürekli olarak devreye girdiğinden yakıt maliyeti artar. Bundan petek temizliğini ve bakımını yaptırarak kurtulmanız mümkündür.

Petekleri Nasıl Kapatırız?

Kalorifer peteklerini havaların ısınması ile kapatırız ancak kışın da bazı odalarda ki petekleri kapatmak isteyebiliriz. Mesela eviniz kış aylarında çok sıcak oluyorsa odalardaki petekleri kapatmak istemeniz çok normaldir.

Termostatik petek vanaları kadran sıfırı gösterecek şekilde saat yönünde çevrilerek kapatılır. Eğer ki termostatik vana yok ise radyatörün sağında bulundan ikinci vanayı daha fazla çevrilmeyene dek saat yönünde çevirerek petekleri kapatmanız mümkündür. Vana kapandığı zaman eğer vida varsa bir tornavide ile vidayı gevşetene dek saat yönünde çevirin. Zira kilitli vanalar, döndürülmeye çalışıldığı zaman hiçbir etkisi olmayan kapaklara sahiptir. Altında bulunan gerçek vanaya ulaşmak için vidayı çıkardıktan sonra kapağı da çıkartmanız gerekmektedir. Sonrasında vanayı saat yönünde çevirerek peteği kapatmış olursunuz.

Kombi Petek Ayarı Kaç Olmalı?

Bu hususta kullanılan radyatör boyutu ve ısıl kapasitesi oldukça önemli bir rol oynar. Fakat ideal olarak 20 derece bir sıcaklık sağlanması için kombinin 45-50 derecede çalıştırılması gerekmektedir. Kombinizi ideal ısı değerlerinde yaktığınız takdirde doğalgaz tasarrufu sağlamış olacaksınız.

Evde Kaç Tane Petek Yanmalı?

Kombilerin çalışma prensibi gereği en az 3 peteğin yanması gerekmektedir. Bu tasarruf açısından fazla görünebilir fakat 3 petekten az kullanmakta tasarruf ettiğiniz anlamında gelmemektedir. Kombilerde yer alan pompa devir daim sağlar ve böylelikle de petekler ısınır. Eğer 3 petekten az yakılırsa pompa devamlı devi daim yapmak zorunda kalır. Böylece de parçanın ömrü azalır ve hasar gördüğü için arızalanır.

Genel içinde yayınlandı
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum