Yoğuşma Teknolojisi Nedir

Yoğuşma Teknolojisi Nedir?

Yoğuşma teknolojisi, bacadan gönderilen gazların sıcaklığının yoğuşma noktası olan 45-50 °C’ye düşürülme prensibine dayanır. Yoğuşmaya uğrayan su, yoğuşma haznesinde toplanır ve gidere gönderilir. Yoğuşma teknolojisini daha iyi anlamak adına bazı değerlerin tanınması gereklidir:

Alt Isıl Değer: 1 metre küp gazın tam anlamı ile yanmasıyla açığa çıkan gaz miktarıdır. Başlangıç ürünlerinde 25 °C sıcaklıktadır. Yanma sonucu oluşan su, buhar formundadır.

Üst Isıl Değer: 1 metre küp gazın tam yanması ile açığa çıkan ısı miktarıdır. Başlangıç ürünlerinde 25 °C sıcaklıktadır ve yanma sonucu oluşan su, sıvı formundadır.

Yanma sonucu ortaya çıkan atık gaz ve içerisindeki su buharının gizli ısısı, özel bir eşanjör yardımıyla kalorifer dönüş suyuna aktarılır ve atık gazın içindeki su buharının yoğuşması sağlanır. Kalorifer döngü hattı üzerinden gelen su, önce ısıtılarak eşanjöre girer ve istenilen su sıcaklığına daha az yakıt harcamak suretiyle ulaşılmasını sağlar. Yoğuşmalı sistemlerin daha verimli çalışabilmesi için döngü suyunun düşük sıcaklıkta olması gerekir.

Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Edilmelidir?

Yoğuşmalı kombiler, baca gazı içerisinde yer alan su buharının gizli ısısı eşanjör aracılığı ile geri kazanıldığı için klasik kombinlere göre daha verimlidir. Özellikle baca gazı sıcaklığının düşün olması nedeniyle yanma esnasında ev kalorifer tesisatında meydana gelen ısı kayıpları daha düşük olmaktadır. Yoğuşmalı kombilerde görülen baca gazı sıcaklığı ortalama 45-55 °C iken,  klasik konvansiyonel kombilerde bu sıcaklık değerleri 120 – 140 °C civarındadır. Bu nedenle yoğuşmalı kombilerde yakıt tüketimi çok daha azdır ve enerji tasarrufu sağlar.

Yüksek verim sağlayan yoğuşmalı kombilerde karbondioksit emisyon değerleri, klasik kombilerdeki değerlere göre daha düşük olduğundan ekolojik dengeye zarar vermeden çevre dostu cihazlar arasındadır. Bütün bu nedenler ile yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca kombinin sessiz çalışması da önemli bir seçim kriteridir. Yoğuşmalı kombi seçilirken ucuz olan değil, kullandıkla ucuz gelecek olan bir cihaz tercih edilmelidir. Zira uluslararası istatistiklere göre bir yoğuşmalı kombinin ortalama ömrü 15 yıldır ve bu süre boyunca ciddi anlamda enerji tasarrufu yapılabilir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum