merkezi sistem ısıtma sistemi

Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemi ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir ısınma yöntemidir. Özellikle doğalgaz tesisatı ağının geniş olmadığı ve bu sebeple kombinin nadir olarak kullanıldığı dönemde merkezi ısıtma en pratik ısıtma sistemi olarak öne çıkıyordu. Merkezi ısıtma sistemi ile apartmandaki tüm dairelere aynı ısı ve eşit sıcaklık sunuluyor. Özellikle apartmanda yalıtım ve izolasyon açısından önlemler alınmışsa çok daha iyi bir verim elde ediliyor. Merkezi ısıtma sisteminin çalışma prensibi, ekonomik verimi ve kullanım kolaylığı gibi konular, merkezi ısıtmalı bir apartmana taşınacak kişiler tarafından merak ediliyor.

Merkezi ısıtma sistemi çalışma prensibi tek bir merkezden apartmanda bulunan tüm dairelerdeki radyatörlere sıcak su sağlanarak evlerin ısıtılmasıdır. Merkezi ısıtma sistemi ile her dairenin ekstra işlem yapmasına gerek kalmaz. Tek bir merkezden tüm daireler aynı şekilde ısıtılır. Kullanılacak akışkanı yönetecek olan kazan ve boru tesisatı ile en etkili şekilde ısınmak mümkün olmaktadır. Sirkülasyon içerisinde boruların ve kazanın basıncı yardımıyla ısınmış su sürekli devir daim yapar. Bu devir daim sayesinde tüm evlere ısı transferi yapılmış olur.

Merkezi ısıtma sistemi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için merkezi ısıtma sistemleri sayfamızı ziyaret edin.

Merkezi Isıtma Sistemi Avantajlı Mıdır?

Merkezi sistemler hem maddi hem de ısınma yönünden oldukça avantajlıdır. Yüksek katlı binalardaki bireysel ve kombi tipi ısınmalarda kış mevsiminde kabarık faturalar olasıdır. Merkezi ısınmada binanın yalıtımı da oldukça önemlidir. Tüm bina ortak olarak ısıtıldığı için, iyi bir yalıtımla ısının korunması sağlanır.

Genelde dairelere yerleştirilen ısı pay ölçerler veya termostatik vanalarla hangi dairenin ne kadar ısınma aldığını görmek mümkündür. Gerekli olan ideal ısılar için de bu vanalar ve pay ölçerler çok etkili olmaktadır.

Merkezi Isıtmada Önemli Olan Hususlar

Temizlik ve bakım yaptırılması özellikle önemlidir. Bir yandan da içeride devir daim yapan suyun kireçlenmemesi, kirlenmemesi ve farklı oluşumlara girmemesi için sürekli olarak değişimi yapılmalıdır. Basınç kontrollerini yapmak gerekmektedir. Bakımların uzun sürmesi, evlerde ısınma konusunda mağduriyet yaşanmasına sebebiyet verebilir. Kombi gibi bireysel bir sistem olmadığı için herhangi bir sorun tüm apartmanı etkiler. Bakımları aksatılmadan yapılan merkezi ısıtma sistemleri, uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum