Gece Yatarken Kombiyi Kapatmalı mıyız?

Kombi, özellikle kışın evi ısıtmayı sağlayan ve mutfaktan banyoya birçok alanda faydası bulunan bir ısıtıcı tipidir. Ayarlarının olması ve hava koşullarına uygun ısı ayarının yapılması kombilerin tercih edilme oranlarını arttıran önemli bir etkendir. Kombinin yanma sırasında herhangi bir şekilde atık çıkartmaması en güzel özelliğinden birisidir. Yakıt türünün doğalgaz olması da temizliği sağlamasına sebep olur. Kömür ve odun gibi yakıtlarla yanan soba cinsi ısı cihazlarına nazaran daha avantajlı olduğu özellikleri de mevcuttur. Örneğin soba için odun toplama odun kesme ya da evde devamlı kömür bulundurma zorunluluğu vardır. Fakat kombide böyle bir sorun yoktur. Doğalgaz sayesinde evde duman gibi rahatsız edici kirli atıkların bulunmaması da önemli bir avantajdır. Yanma sırasında koku ve renk rahatsızlığı vermemesi de doğalgazın bir diğer tercih edilme sebeplerindendir. Soba gibi ısı cihazlarının sadece tek bir odayı ısıtması, kombinin tercih edilme oranını arttırır. Çünkü merkezi ısı sistemleri sayesinde her oda eşit ısınır ve ekstra yakıt ya da cihaz gerekmez. Sobanın yakma aşamasına gelene kadarki sürecin, insan gücü gerekmesi de ayrı bir dezavantajdır. Kombide ise sadece tuşlara basılması yeterli olacaktır.

Ne Yapmalı?

Kısacası kombi birçok avantalı ev ve şirketlerde oldukça tercih ediliyor. Fakat süreç asıl burada başlıyor. Diğer ısı tiplerinde olduğu gibi doğalgazda da dikkat edilmesi gereken önemli detaylar var.

Bunlardan birisi de kombiyi ne zaman kapatıp açmak! Bazı insanlar kombinin ayarını her gün değiştiriyor ya da devamlı kapatıp açıyor. Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi budur. Kombiyi çok fazla kapatıp açmak ya da ayarlarıyla çok fazla oynamak yakıt tasarrufu sağlamaz. Aksine faturaların daha kabarık gelmesine sebep olur. Bilinen diğer bir yanlış ise gece uyurken kombinin kapatılmasıdır. Gece uyurken kombiyi kapatıp sabah açmak hiçbir şekilde tasarruf sağlamaya yardımcı olmaz. Kömür ya da odun yakıt türüyle çalışan ısı cihazlarını gece kapatmak hem tasarruf hem de oluşabilecek tehlikelere karşı önlem olsa da bu durumu kombiler için söyleyemiyoruz. Yapılan bu yanlışı şöyle açıklayabiliriz;

Gece kombi kapatıldığı anda ev, havanın etkisi ile birlikte soğumaya başlar. Evin veya işyerinin taban, tavan ve duvarları sabaha kadar soğur. Bu nedenle sabah uyanınca ya da işe gelindiğinde kombiyi açarken ortamın daha çabuk sıcak olabilmesi için kombinin derecesi arttırılır ve kombi 2 kat daha fazla çalışır. Böylece gece tasarruf ederek kapatılan kombinin gazı, sabah daha çok çalışarak harcanır. Bu da yapılmak istenen tasarrufun çöpe gidildiğini gözler önüne serer. Bu sebeple doğru olan kombiyi tamamen kapatmak yerine, gece uyurken kısılabilir. Böylece asıl amaç olan tasarruf sağlanır ve yapılan tasarrufta doğru hedefe ulaşır.