gece yatarken kombi kapanmalı mı

Gece Yatarken Kombiyi Kapatmalı mıyız?

Hayır, gece yatarken kombiyi kapatmamalıyız. Kombi ayarının sürekli değiştirilmesi ya da kombinin açılıp kapatılması, yanlış bir uygulamadır.

Kombi Nedir?

Kombi; yakıt olarak doğalgaz kullanılması, ısıyı eşit olarak dağıtması, ısı ayarının kolaylıkla değiştirilebilmesi gibi sebeplerle ev veya iş yeri gibi küçük ölçekli kapalı alanlar için en kullanışlı ve pratik ısıtma cihazıdır.

Kömür ya da odun gibi katı yakıtların kullanıldığı soba, hem kullanım açısından pratik değildir, hem de yalnızca bulunduğu odayı ısıtır. Kombi ile evin her yeri eşit oranda ısıtılabilir, ayrıca ısı ayarı tek tuşla kolaylıkla arttırılıp azaltılabilir. Doğalgaz tasarrufu yapabilmek adına kombi kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Doğalgaz faturasını düşürmek isteyen her tüketici, gece yatarken kombinin kapatılmalı mı ya da tüm odalar ısıtılmalı mı gibi konulara özen göstermelidir.

Kombi Nasıl Kullanılmalı?

Kombinin sıklıkla kapatıp açılması ya da ısı ayarının sürekli arttırılıp düşürülmesi yakıt tasarrufu sağlamaz. Aksine daha fazla doğalgaz kullanımına yani faturanın daha kabarık gelmesine sebep olur. Sık yapılan bir diğer bir yanlış ise gece uyurken kombinin kapatılmasıdır. Gece uyurken kombiyi kapatıp sabah tekrar açmak hiçbir şekilde tasarruf etmenizi sağlamaz. Kömür ya da odun ile ısınılan sobanın gece yakılmaması hem tasarruf hem de oluşabilecek tehlikelere karşı bir önlem olsa da kombide bu durum geçerli değildir. Kombinin gece çalışması tehlikeli bir duruma sebep olmaz; kombinin gece kapatılmasıyla da tasarruf edilmez.

Kombinin gece kapatılması ile neden tasarruf edilemediği şu şekilde açıklanabilir;

Gece kombi kapatıldığı anda ev, soğuk havanın etkisi ile anında soğumaya başlar. Evin taban, tavan ve duvarları sabaha kadar soğur. Bu nedenle sabah uyanınca ya da işe gelindiğinde kombiyi açarken ortamın daha çabuk sıcak olabilmesi için kombinin derecesi arttırılır ve kombi 2 kat daha fazla çalışır. Böylece gece tasarruf ederek kapatılan kombinin gazı, sabah daha çok çalışarak harcanır. Bu da yapılmak istenen tasarrufun çöpe gidildiğini gözler önüne serer. Bu sebeple doğru olan kombiyi tamamen kapatmak yerine, gece uyurken derecesinin düşürülmesidir. Böylece kombi düşük seviyede çalışsa evin soğumasını engeller ve sabah yüksek derece ile çalıştırılmasına gerek kalmaz. Bu da yapılabilecek en doğru doğalgaz tasarruf yöntemidir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum