Yapım Süresi

Doğalgaz Tesisatı Ne Kadar Sürede Yapılır?

Doğalgaz tesisatı ilk olarak proje ve sonrasında döşeme aşamalarından geçmektedir. Doğalgaz tesisatının ilk aşaması olan proje aşamasında alanda keşifler ve tespitler yapılır. Projenin gerekli tüm aşamalarının tamamlanmasından sonra döşeme aşamasına geçilir. Bu aşamada projeye uygun biçimde ve uygun malzemelerle işlem yapılır. Döşeme sürecinde ve sonrasında kontrol ve testler yapıldıktan sonra, gerekli denetimin ardından tesisat onaylanır. Doğalgaz tesisatı yapılabilmesi için gereken süre alanın büyüklüğüne ve projenin işleyişine bağlı olarak değişebilmektedir.

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgaz tesisatı bir alanın ısıtılması amacıyla kurulan sisteme verilen addır. Bu alan konutlar olabileceği gibi iş yerleri, okul ve hastaneler de olabilmektedir. Doğalgaz tesisatıyla yalnızca ortamın ısınması değil kullanılan suyun da ısınması sağlanır. Doğalgaz tesisatı günümüzde ısınma için en çok tercih edilen sistemlerden biridir. Bu sisteme talebin fazla olması sağladığı konfor ve kullanım kolaylığı ile ilgilidir. Doğalgazın sızıntı yapma ve patlama durumlarına karşı güvenli kullanım için doğru döşeme oldukça önemlidir.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Doğalgaz tesisatı genel olarak yedi parçadan oluşmaktadır. İlk aparat gazın güvenli kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan ana vanadır. Doğalgaz tesisatında dağıtım ve kolon borusu bulunmaktadır. Dağıtım boruları düşey ve yatay olarak konumlandırılabilir ancak kolon boruları genellikle yalnızca düşey olarak döşenir. Bu parçaların yanı sıra tesisatta dört hat bulunur. Sayaç bağlantı hattı kolonlar ile sayaç girişi arasında yer alır. Doğalgaz tesisatı içerisinde bulunan bir diğer hat tüketim hattıdır. Bu hat sayaçtan son ayrım noktasına gider ve ana borudur. Tesisat içerisinde diğer bağlantıları sağlamak adına ayrım ve cihaz bağlantı hatları da kurulmaktadır.

Doğalgaz Tesisatı Yapım Aşaması

Doğalgaz tesisatı yapılırken ilk olarak projesi hazırlanır. Alanda keşifler ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra proje hazırlanır. Projenin onaylanmasının ardından doğalgaz tesisatının sahadaki yapım ve döşeme aşamasına geçilir. Tesisatın alana döşenmesinde mutlaka uzman kişiler çalışmalıdır. Doğalgaz tesisatı yapılırken pek çok teknik malzeme kullanılır. Bu teknik malzemelerin de kalite standartlarına uyması gerekmektedir. Tesisatın döşemesi ve yapımı tamamlandıktan sonra test edilip onaylanarak kullanıma başlanabilir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum