Baca Tipleri ve Özellikleri

Baca Tipleri ve Özellikleri

Baca tipleri kullanılma alanları, malzeme çeşitleri gibi özellikleri bile birbirinden ayrılır. Metal, seramik ve hermetik bacalar bulunur. Çelik ve paslanmayan bacalar genellikle sıvı ya da gaz yakıtlarında kazan bacası olarak tercih edilir.

Sızdırmazlığın önemli olduğu bu bacalarda yalıtım da oldukça büyük öneme sahiptir. Seramik bacalarda ısı dayanımı yüksektir. Baca tipleri arasında doğalgaz için kullanıma uygun olanlardan biri de seramik bacalardır. Seramik bacaların her tip yakıt için uygun çözüm sunması mümkündür. Hermetik bacalarda farklı bir çalışma prensibi vardır. Denge bacaları olarak da bilinen hermetik bacalar genellikle hiç bacası olmayan mekanlarda kullanılır. Bacası olan ancak yine de hermetik bacaların kullanılmasını gerektiren alanlar da vardır.

Baca Türleri Nelerdir?

Baca türleri için adi, ortak ve müstakil bacalar olmak üzere sınıflandırma yapmak mümkündür. Adi bacalar, tek bir kolon halinde yapının en alt zemininden en üst noktası olan çatıya kadar uzanır. Bu bacaları birden fazla kat kullanabilmektedir. Ancak adi bacalara gaz yakıcı cihaz bağlantısı yapılması mümkün değildir. Ortak, bir diğer adıyla şönt bacalar zeminden çatıya kadar yükselir. Ortak bacaya her birimden bağlantılar yapılmaktadır. Şönt bacalara doğalgazlı cihazların bağlanması için belirli nitelikler gereklidir. Baca türleri arasından bir diğeri de müstakil bacalardır. Bu baca sisteminde, bacadan yalnızca bir birim yararlanabilmektedir. Tek kolon biçiminde olan müstakil bacalar kullanıldığı birimden en üst kısım olan çatıya kadar yükselir. Müstakil bacalar gaz yakıcı cihazların bağlantısının yapılmasına uygundur.

Çok Katlı Yapılarda Hangi Baca Hattı Tercih Edilir?

Çok katlı yapılarda tercih edilecek baca hatları belirli niteliklere sahip olmalıdır. Dayanıklı, rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında devrilmeyecek, deprem gibi afetlerde de sağlamlığını koruyabilecek baca hatları çok katlı yapılar için uygundur. Bacaların konumu güvenli kullanımın yanı sıra ısınma için de önemlidir. Bu nedenle çok katlı binalarda kullanılacak baca hatlarında yalıtımın iyi olması gerekir. Çekilen boru hatlarında belirli en boy oranlarına da dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle çok katlı yapılar için kullanılacak uzun borularda bu durum da göz ardı edilmemelidir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum