fan coil sistemi ve özellikleri

Fan Coil Sistemi Ve Özellikleri

Firmamızın mekanik tesisat hizmetleri arasında sunmuş olduğu fancoil sistemleri özel bir kullanım yapısı göstermektedir. Temel olarak tamamen su ile çalışan bir sistem oluşturmaktadır. Bu sistem sayesinde tek bir merkez üzerinde hazırlanan sıcak su ve soğuk su bina içerisine dağıtılan bu cihazlar içerisine ulaştırılır. Sistem içerisinde yer alan iki farklı bölümden birinde sıcak su kazanı sayesinde sıcak su, soğutma grubu sayesinde soğuk su üretilmektedir.

Oteller, hastaneler ve çok yüksek katlı yapılarda kullanımı tercih edilen bu sistemler, sirkülasyon kapsamında sıcak su sayesinde ısıtma ve soğuk su sayesinde soğutma işlemini gerçekleştirir.  Temel olarak bu sistemler sıcak su aldığı zaman sıcak hava, soğuk su aldığı zaman ise soğuk hava üfler. Üflemeyi gerçekleştirmek için içerisinde fan bulunması ile birlikte akışkan sistem, iç kısımdaki kılcal borulardan geçerken, arkadaki bu fanlar üfleme gerçekleştirir. Yani odada istenilen hava rejimi, bu su sirkülasyonu ve fan sayesinde gerçekleştirilir.

Üçay Mühendislik olarak büyük yapılarda uyguladığımız bu sitemler iki farklı yapı gösterir. İlk sistem, üzerinde tek coil bulundurur. Daha ucuz olduğu için tercih edilirken, ısıtma ve soğutma işlemlerinden ancak birini gerçekleştirebilir. Ancak geçiş dönemleri sırasında büyük sıkıntılar oluşturabilir. Dört borulu sistemler ise üzerinde iki coil bulundurduğu için aynı anda soğutma ve ısıtma işlemlerini gerçekleştirebilir.

Fan Coil Sistemi Temel Özellikleri

Tek sistem üzerinden ısıtma ve soğutma gerçekleştirilen fan coil sistemi birçok avantajlı özellik sunmaktadır. Firmamızın profesyonel mantık ile oluşturduğu bu sistemler sayesinde her bölümde bağımsız ısı kontrolü sağlanabilir. Odalarda kullanılan termostat sayesinde her oda farklı sıcaklık ayarı seçme imkanına sahiptir.

Kontrol vanası olmadan fan kontrolü yapabilmek veya kontrollü vana gibi çeşitlilikler sunan bu sistem, oda termostatlarında da benzer bir sistem oluşturur. Yani gece/gündüz işletmesi olan, arızaları gösteren, otomasyon sistemine bağlı ve birbirleriyle haberleşen termostatlar kullanılabilir.

Fan motorlarında devir daim yapma imkanı bulunur. Enerji tasarrufu için frekans kontrollü dolaşım pompası kullanılabilir. Montaj işlemi kanal montajından daha kolay şekilde borular ile sağlanır. Borularda izolasyon pratik şekilde sağlanabilir. Boru kaçakları ile karşılaşılmaması için borularda ısı kayıpları düşüktür.

Kanal sistemi gibi büyük şaft kesitleri kullanılması gerekmez ve döşeme tipi sistemler kullanıldığında yüksek asma tavan boşluklarına ihtiyaç duyulmaz. Filtre temizliği yapılması ile kolay bakım gerçekleştirilebilir. Kaliteli cihazlar ile ısıtma sırasında ses sıkıntısı yaşanmadan kullanım sağlanabilir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum