Kombi Nasıl Seçilir?

Bireylerin kombi seçimi için en doğru seçim, evin ısı ihtiyacının doğru şekilde hesaplanması sonucu yapılmalıdır. Evin ısı ihtiyacına uygun kapasitede kombi seçilmesi ile işe başlanılması tavsiye edilir. Genelde Türkiye’de daha büyük kapasitede cihaz seçilerek bu konuda yanlış yapıldığı bilinmekte ve cihazların daha verimsiz ve daha fazla enerji sarfiyatı ile çalıştırılması hatası yapılmaktadır. Bir diğer tarafta kombi seçiminde verimli cihazların seçimine ağırlık verilmesi tavsiye edilir.

Kombi cihazlarının standart verimi, konvelsiyonel cihazlarda %92 civarındadır. Fakat günümüz teknolojisinde yoğuşmalı cihazlar artık ön plana çıkmaktadır. Yoğuşma teknolojisi ile çalışan cihazlarda ısılı verimler %102 ile %107 ya da %109 arasında değişmektedir. Dolayısı ile konvelsiyonel cihazlara göre bakıldığında %15 / %17 arasında bir tasarruf söz konusudur. Bu sebeple de yoğuşmalı cihaz ilk başta seçilirse, daha tasarruflu bir ısı elde edilir.

Kombi cihazı için en önemli unsur, satış sonrası hizmetlerdir. Cihaz alırken o markanın hizmet sonrası yeterliliğine, müşteri tavsiyelerine ve servis hizmetleri ile ilgili bilinilirliği göz ardı edilmemelidir.

Cihaz kullanılırken, ortam sıcaklığını daha iyi ayarlayan ve kontrol altına alabilen kombi cihazının daha tasarruflu çalışmasını sağlayan oda termosları veya kontrol cihazları ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Cihazlar tek başına verimli çalışmakta ve kullanıcılara doğru ısıyı vermekte yeterli olmayabilir. Çünkü cihazın bunu yapabilmesi için en önemli konu doğru bir tesisatın kurulmasıdır.  Evin analizi yapılarak, yetkililer ile çalışarak kombi seçimi yapması istenmektedir.

 

kombi tipleri

Kombi Tipleri

Eğer evimize ve yaşadığımız yere en uygun kombi seçimi yapacaksak kombi seçiminde kombi tipleri hakkında bilgi sahibi olmanın çok önemli bir öncelik olduğunu belirtmek isteriz. Kombilerin sınıflandırmaları farklı alanlarda olabiliyor. Kombi sınıflandırmaların başında ise gaz kullanım durumuna göre kombiler ve hava alma atma durumuna göre kombiler geliyor.

  • Bacalı Kombiler
  • Konvansiyonel (Hermetik) Kombiler
  • Yoğuşmalı Kombiler
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum