Su Kaynaklı Isı Pompası Nedir

Su Kaynaklı Isı Pompası Nedir?

Su Kaynaklı Isı Pompası Nedir?

Su kaynaklı ısı pompası sistemleri, ısı kaynağı olarak suyu kullanan sistemlerdir. Deniz suyu büyük çaplı olan ısı gereksinimlerinde kullanılan en güzel çözümdür. 25-50 m derinliğindeki deniz suyunun sıcaklığı 5-8 derece arasındadır. Bu sıcaklık değerleri de yüksek performans katsayıları olarak geri döner. Deniz suyu ısı kaynağı olarak kullanıldığında dikkat edilmesi gereken hususlar ise su altına yerleşen kılcal borulamaların ve pompa sisteminin korozyona dirençli olması ve sitemin içinde oluşabilecek organik kirlenmenin en düşük seviyelerde tutulmasıdır.

Isı pompaları için en elverişli ısı kaynağı yer altı sularıdır. Çünkü kış sezonunda dahi yer altı suları, yüksek sıcaklıklara ulaşmaktadır. Yer altı suları ısı kaynağı olarak kullanıldığı zamanlarda sistem tasarımında 2 farklı kuyu gereksinimi oluşur.

Kuyuların tekinden devamlı olarak sıcak su ihtiyacı karşılanıyor iken, ısı pompası içerisinde çevrimini sonlandıra ve enerjisini ısıtma sistemine gönderen dönüş suyu diğer kuyuya boşaltılır. Kuyu içerisinden alınan suyun doğrudan ısı pompası içerisinde dolaştırılacak olması kuyudan numune alınıp test edilmesi ve ilgili yerlerden onay alınması gerekir. Yer altı sıcak suyunun doğrudan olarak ısıtma çevriminde kullanıldığı sistemler açık çevrim olarak da adlandırılmaktadır.

Isı pompası hakkında detaylı bilgi için ısı pompası sistemleri sayfamızı ziyaret edin.

Su Kaynaklı Isı Pompaları Nasıl Çalışır?

Denizlere nazaran derinliği daha az olan göl veya nehirleri ısı kaynağı olarak kullanan ısı pompaları çalışma kuralı toprak kaynaklı ısı pompasına benzer. Kılcal borular yatay bir biçimde en az 2,5 m derinliğe yerleştirilmelidir. Boru içerisinde bir pompa yardımıyla dolaştırılan antifrizli su karışımı ısı kaynağından aldığı enerjiyi ısı pompası içerisinde gezdirilen ısı taşıyan akışkana gönderir. Isı taşıyan akışkan da enerjisini ısıtma ve kullanma sıcak suyu sistemlerine gönderir.

Su Kaynaklı Isı Pompalarının Faydaları Nelerdir?

  • Su kaynaklı ısı pompalarının maliyeti son derece düşüktür.
  • Su kaynaklı ısı pompaları yüksek enerji performansı sağlar.
  • Uygulanacak binada çok fazla yer kaplamaz.
  • Su kaynaklı ısı pompalarının bakımı oldukça basit ve ekonomiktir.
  • Bu ısı pompalarına ihtiyacınız dahilinde kolayca cihaz eklemeniz mümkündür.
  • Harcamalar her kullanıcı için ayrı ayrı ölçülmektedir.
  • Cihazlar uzun yıllar kullanıma elverişlidir.
  • Ayrıca bu ısı pompaları çevre dostudur.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum