Hava Kaynaklı Isı Pompası Nedir

Hava Kaynaklı Isı Pompası Nedir?

Hava kaynaklı ısı pompaları ısıtma için gerekli olan enerjiyi havadan alıp bina içerisindeki sisteme taşıyan ısı pompalarıdır. Hava kaynaklı ısı pompalarının kurulumu diğer pompalara oranla en kolay sistemlerdir. Hava kaynaklı ısı pompaları iki farklı modelde imal edilmektedir.

Isı pompası hakkında detaylı bilgi almak fiyatlarını öğrenmek için ısı pompası sistemleri sayfamızı ziyaret edin.

1.Monoblok Hava Kaynaklı Isı Pompaları: Tek parçadan oluşan cihazlardır. Ayrıca, bu pompalarda bina içerisinde ısı pompasına ait hiçbir ünite bulunmaz, tüm parçalar dışarıda bulunan tek bir ünitede toplanırlar. Monoblok ısı pompaları kurulum sonrasında hiçbir ayar gerektirmez.

2.Ayrık Tip Hava Kaynaklı Isı Pompaları: Bu pompa tipi iki parçadan oluşan cihazlardır. Ayrık tip ısı pompalarında tek dış ünite ve tek iç ünite bulunmaktadır. İç ünite ve dış ünite arasına bakır boru bağlantısı yapılır.

Hava Kaynaklı Isı Pompalarının Özellikleri

Hava kaynaklı ısı pompalarında sabit bir COP (performans katsayısı) değerinden bahsetmek mümkün değildir. Çünkü enerjinin sağlandığı kaynak olan havanın sıcaklığı devamlı değişkendir. Hava kaynaklı ısı pompalarının katalog değerlerinde belirtilen performans katsayıları belirli laboratuvar koşullarında elde edilir. Bu testler, +7 derece veya +2 derece dış hava sıcaklığı ve +35 derece çıkış suyu için yapılan testlerdir. +35 derece üzerindeki çalışmalarda performans katsayıları katalog değerlerinden daha düşük olacaktır. + 35 derece çıkış suyu ile uygun olan yerden ısıtma ve sistemleri ile istenen konfor elde edilebilir. Hava kaynaklı ısı pompaları, uygun iklimlerde yüksek verimli ısı pompası sistemleridir.

Hava Kaynaklı Isı Pompası Kullanım Alanları

Hava kaynaklı ısı pompaları genel olarak daire ve sitelerin, otellerin, apartmanların ısıtılması ve soğutulması, müstakil evlerin ısıtılması, havuzların ısıtılması ve serinletilmesi, hamamların ısıtılması ve hamamda kullanılan sıcak suyun uygun değerlere gelmesi, otelleri sıcak su sistemleri, seraların ve hayvan barınaklarının ısıtılması, AVM ve iş merkezlerinin ısıtma ve soğutma çözümleri için kullanılmaktadır.

Hava Kaynaklı Isı Pompalarının Faydaları

  • Yakıt takviyesi gerektirmez,
  • Evin ısınmasını yanında kullanılan suyun ısınmasını da sağlar,
  • Minimum seviyede bakım gerektirir,
  • Yakıt takviyesi gerektirmediğinden faturanın düşük gelmesini sağlar,
  • Değiştirdiğiniz yakıt türüne göre karbon emisyonu oldukça düşüktür.
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum