Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiye su basma her kombi sahibinin yapabileceği bir işlemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta her kombinin su basma yöntemi farklıdır. Kombiye su basma işlemi genelde doldurma musluğu ile yapılır. Bazı durumlarda ise özel anahtarlar ile yapılır. Doldurma musluğu ise kombinizin altında yer alan mavi ya da siyah renkte mandal ya da silindir şeklindedir. Saat yönünde sıkılabilir ve saat yönünün tersi kombiye su basılır.

Kombide en başta eğer basınç göstergesi ikinin üzerinde ise fazla suyun kombinin alt tarafında yer alan tahliye borusu yardımı ile boşaltılacaktır. Kombi de fazla suyu otomatikman sistem dışına atabilir. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmadan su sayacının eski haline gelmesini beklemenizde fayda var. Fakat su hala akmaya devam edip, normale döndüğünde de durmuyorsa sisteminiz arızalanmış demektir.

Kombiye su doldurma esnasında vanası dönmüyor veya peteklerde su yoksa…

Genel olarak her kombide su doldurma vanası vardır. Vanaya doğru eğildiğinizde ve dikkatlice baktığınızda görebilirsiniz. Bu yüzden müşterilere zorluk olmasın diye şirketler, vana başlıklarını uzun üretmektedirler. Bunun nedeni ise su doldurma işlemini kolaylıkla yapabilesiniz diyedir.

Kombiye Su Basarken Kombi Açık mı Olmalı?

Su basılırken cihaz bekleme modunda ve tesisatın soğuk olması gerekir.

Kombinin Su Basıncı Kaç Olmalı?

En çok sorulan sorular arasında, su basıncı kaç bar olmalı? yer almaktadır. Peki bunu siz de merak etmiyor musunuz?

Kombinizin su basıncı 1.5 – 2 bar arasında olması yeterlidir. Fakat 2’nin üzerine çıkardığınızda arızalanabilir veya farklı davranışlar sergileyebilir. Ama 1 veya 2 kere de olsa 2’nin üzerine çıkabilir. Bunda bir sorun yoktur. Zaten çıktığında da kendiliğinden inmektedir. Öte yandan +basınç 1’in altına düştüğünde evde üşümeye başlayabilirsiniz. Ev adeta buz kesilir. Tersi bir durum olduğunda yani basınç 3’ün üzerine çıktığında kombi fazla suyu akıtır. Günümüz teknolojisi ile bu durumlar kontrol altına alınmaktadır. Gelişen teknoloji ile üretilen akıllı kombiler, çok da fazla müdahale gerektirmemektedir. Bu gibi durumlara önem vermelisiniz çünkü; kombi su basıncı iyi bir ısıtma için oldukça idealdir.

Genel içinde yayınlandı
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum