Kombi Ateşleme Arızası Nedir?

Kombi Ateşleme Arızası Nedir?

Kombi ateşleme yapmıyor sorunu tek bir nedene bağlı olmayabilir. Kombi ateşleme arızası aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

 • Gaz kesintisi olabilir.
 • Gaz vanası kapalı olabilir.
 • Ateşleme elektrotu arızası olabilir.
 • Anakart arızası olabilir.
 • İyon elektrotu arızası olabilir.

Kombiler, doğalgaz, elektrik ve su ile kullanılır. Bu kaynaklar olmadığında aşağıdaki sorunlar da ortaya çıkabilir:

 • Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda kombi kullanımımız da engellenmiş olur.
 • Su kesintisinde ise yalnızca kalorifer konumunda suyunuz bitene kadar kullanılmaya devam eder.
 • Doğal gaz kesintisinde ise hiçbir şekilde elektriği kullanamayız.

Kesintiler sonrasında da bazen ateşleme gibi sorunlara yol açabilir.

Bazen ise kombi ateşleme sorunun çözümü basittir. Kombi gaz girişlerinin kapalı olması sebebi ile parçalarda veya gazda yaratabileceği sorunlar yüzünden ateşleme arızasına yol açabilir. Bu problem olduğunda ise tek yapmanız gereken endişelenmeyerek bilinçli bir şekilde müdahale bulunun.

Kombiniz yoksa kombi tesisatı konusunda detaylı bilgi için kombi tesisatı sayfamızı ziyaret edin.

Servis Çağırmadan Önce Kullanıcının Yapması Gerekenler

Eğer kombinizde ateşleme sorunu yaşıyorsanız servisi aramadan önce bazı kontroller yapabilirsiniz. Tabii ki yapacağınız işlemler makinenin durumuna bağlı değişir. Şimdi evde yapabileceğiniz birkaç işlemde bahsedelim.

Apartmanınızda Tek Doğalgazlı Cihaza Sahip Olan Sizseniz:

 • Kombinizin yanındaki gaz vanasına göz atın. Aynı zamanda kapınızın dışarısında bulunan ana vanaya da göz atabilirsiniz. Bakacağınız vanalar kapalı ise bunları aynı hizaya alarak açmanız gerekir.
 • Kombinizi resetlemek ise başka bir seçenek. Gaz vanası kontrolünden sonra, eğer tüm gaz vanaları açık ise kombiyi sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Resetleme işlemi bir kez yetmeyebilir, birkaç kez denemeyi de unutmamanızı öneririz.

Tüm bu söylediğimiz durumları yaptıktan sonra kombiniz düzelmedi ise bu sefer kombi servisi yardımı almanız gerekebilir. Uzmanların kontrol etmesinde fayda var.

Apartmanınızda Başka Doğalgazlı Cihazlar Var İse:

Ocağınızın ne durumda olduğuna bakın. Hemen çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer çalışmıyor ise gaz ile ilgili bir probleminiz var demektir. Aynı şekilde bir diğer adım gaz vanasına bakın. Hem kombinizin yanında hem de kapının dışındaki vanaya bakmakta fayda var. Dış kapıdaki vananızın üzerinde mühür mevcut ise maalesef gazınız kesilmiştir.

Eğer vananız açık fakat ocağınız sorun yaratıyor ise dairenizdeki gaz ile ilgili bir problem olabilir. Bu konuda doğalgaz firmasından yardım alabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
 • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum