Konut alırken kullanılan kablo malzemeleri

Konut Alırken Kullanılan Kablo Malzemelerine Dikkat

Konut alırken konut için kullanılan kablo malzemeleri çoğu insanın gözünden kaçmaktadır. Oysa detaylıca araştırılması gereken bir konudur. Her yıl onlarca insanın hayatını kaybettiği, yaralandığı ve büyük maddi kayıplara yol açan yanlış kablo malzemeleri kullanımından ötürü çıkan yangınlar, son yıllarda gitgide artmıştır.

Yeni yapılan inşaatlarda daha yapılacak bina plan halindeyken seçilmesi ve dikkat edilmesi gereken kablo malzemeleri, güvenilir olanlardan seçilmeli ve çıkacak masraf düşünülmeden alınmalıdır. Bir insanın sağlığı o kabloya verilmiş paradan çok daha kıymetlidir ki, kötü ve ucuz kablo kullanımı sonrası eve gelecek olan zarar, o kabloya verilecek paranın kat ve kat fazlası olarak dönecektir.

Konut için kullanılan kablo malzemeleri dolayısıyla çıkan yangınlar, küçük kıvılcımlarla başlayarak evi kaplayan ve alt yapıdan kaynaklandığı için çok ciddi masraflara yol açan yangınlardır. Yangınlar o kadar hızlı büyümektedir ki, ödenecek masraf şöyle dursun insanın canını da tehdit edebilmektedir.

Son Yılın Yangın İstatistiği

İstanbul içinde bu durumu değerlendirirsek, 2018 yılı temmuz ayı bazında çıkmış 13 bin yangının yaklaşık 9 bin tanesi fabrika, bina ve konut için kullanılan kablo malzemeleri dolayısıyla çıkmıştır. Yani sorun tamamen yapısaldır. Ve bu 9 bin yangının yaklaşık 3 bin adedi de elektrik kontağından başlayarak yayılmıştır. Bu nedenle yangından korunmak ve düşünmeden yaşamak için, konut için kullanılan kablo malzemeleri araştırılmalı ve en iyileri, en bilindikleri bulunarak alınacak konutta kullanılmış mı, kullanılmamış mı dikkat ettirilmelidir. Ya da eğer yeni bir inşaat yaptırılıyorsa, bir sorun çıkmaması için yine en iyileri tercih edilmelidir.

Müteahhit Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müteahhit firmalarla çalışarak yeni konutlar ya da binalar yaptıran kişiler, firmanın kullandığı bütün malzemelere dikkat ediyor, hatta beyaz eşyalara bile. Ama akıllarına elektrik için kullanılan kablo malzemelerini kontrol etmek gelmiyor. Çoğu kişinin atladığı, oralı bile olmadığı konut için kullanılan kablo malzemeleri işte bu noktada dikkat çekiyor. Bir müteahhit firmanın güvenirliği, lokasyonu, projesinin kalitesi, daha önce yaptığı projelerin tespiti ne kadar önemliyse, konut için kullandığı kablo malzemeleri de bir o kadar önem arz etmektedir. Hatta can ve mal kaybının ikisine birden yol açtığı düşünülürse, bu konu diğer bütün konulardan daha önemlidir.

Son yıllarda üretilen kabloların yangına daha dayanıklı hale getirilmesi hem kabloların daha güvenli olmasını hem de daha çok satılmasını sağlıyor. Kablosunu satamayan firmaların, müşterilerin en çok neye dikkat ettiğine bakarak şartlarını iyileştirmesinin gelecek birkaç yıl içerisinde konut için kullanılan kablo malzemeleri dolayısıyla çıkan yangın oranını düşürmesi bekleniyor.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum