Alçak Gerilim Nedir, Nerelerde Kullanılır

Alçak Gerilim Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Voltaj sınıflandırmaları hakkında konuşulduğunda en çok duyduğumuz terimler yüksek, orta ve düşük voltaj terimleridir. Uluslararası bir bakış açısında bu sınıflandırmalar ve sınıflandırmaların hangi voltaj aralıkların nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişir.

Alçak gerilim sistemleri hakkında detaylı bilgi için elektrik mühendislik hizmetleri sayfamızı ziyaret edin.

Alçak Gerilim Nedir?

Gerilim veyahut başka bir deyişle voltaj bir iletkenin iki ucunun birbirinin arasındaki potansiyel farktır. 1 V ve 1000 V arasındaki gerilimleri alçak gerilim olarak tanımlamaktayız. Elektrik enerjisini iletmek ve enerjiyi daha uzun mesafelere taşımakta alçak gerilim düşük voltajı ile düşük kalmaktadır. Alçak gerilimde oluşan güç düşüşü ve enerji kayıpları çok fazla olduğu için gerilim düzeyi arttırılarak elektriğin uzun mesafelere hiçbir kayıp olmadan iletilmesi sağlanır. Gerilim seviyesi yükselen elektrik, dağıtım alanındaki trafolar ile gerilimi azaltılarak konut ve iş yerlerine alçak gerilim düzeyinde ulaştırılmış oluyor.

Alçak Gerilim Kaç Volt?

Alçak gerilim şebekeleri 1 Volt ile 1000 Volt gerilim değerleri arasındadır. Ülkemizde alçak gerilim elektrik kullanıcısı tarafından 220 Volt ve 380 Volt değerleri arasındadır.

Alçak Gerilim Nerelerde Kullanılır?

Türkiye’de evlerde kullanılan günlük enerji gerilim değeri 220 Volt, sanayilerde kullanılan üç fazlı alternatif akımın gerilim değerleri ise 380 Volttur. Bununla birlikte, fabrikalarda düşük voltaj kullanılır. Bazı fabrikalar programlardan 240, 480 veya 600 V’luk düşük voltajlar ister ve böylece güç direkt olarak tesisin dağıtım sistemine gider. Gerim seviyesi artınca izolasyon ve güvenlik tedbirleri almak zorlaşmaktadır. Bundan dolayı yüksek gerilimde çalışacak olan elektrikli aletlerin imali zor ve maliyetli olduğu için, elektrikle çalışan cihazları çalıştırmak için 110 Volt ve 380 Volt arasında alçak gerilim kullanılmaktadır. Elektrikli aletler de bu gerilim seviyesi sayesinde kullanılabilir bir şekilde üretilirler. Elektronik aletler ise genel olarak doğru bir akımla ve daha az bir gerilim düzeyinde çalışırlar. Bundan dolayı bu aletlerde şebeke gerilimini doğru bir akıma çeviren ve gerilimini düşüren adaptörler kullanır.

Alçak Gerilim Özellikleri Nelerdir?

Alçak gerilim şebekeleri genel olarak elektrik iletiminde çok elektrik dağıtımı amacı ile kullanılır. Bunun nedeni alçak gerilimden dolayı çekilen akımın çok olması ve bu çekilmiş olan akım için kullanılacak iletken kesitinin büyümesi maliyet ve elektrik kayıplarından dolayı dağıtım şebekelerinde kullanılır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum