VRF Nedir?

VRF Nedir, Nasıl Çalışılır?

VRF NEDİR?

VRF klima sistemi, değişken akışkan debili sistemlerdir. Yani sistem, içinde tuttuğu akışkanın debisini değiştirerek gereken kapasiteyi tam ve net olarak ayarlayabilir.

Son zamanlarda VRF klima sistemlerinde, hem çevre dostu olan hem de teknik özellikleri ile de son derece verimli R410A soğutucu akışkan kullanılır. Bu sistem, pek çok iç ünitenin tek bir bakır boru hattı ile aynı dış üniteden beslenmesi nedeni ile mimari ve uygulama istekleri ile ilgili çok büyük fırsatlar sağlar.

VRF Sistemleri Nasıl Çalışır?

VRF klima sisteminin çalışma işleyişi sistem içinde bulunur ve her VRF klima sistemi üreticisi tarafından da tescillenir. Sistem, verileri kullanıcıdan ve doğadan alır. Ve bu veriler sayesinde maksimum güç tüketimini uygulayarak ortamın istenilen rahatlık koşullarına ulaşmasını sağlar. Bir kullanıcı tarafından iç ünitelerden biri açık hale getirilince, dış ünite buradan aldığı sinyal ile çalışmaya başlar. Bu durumda, dış ortam şartlarını, iç ortam ihtiyaçlarını inceler ve kompresörü istenilen seviyede çalıştırır.

Başka bir iç ünite açıldığında ise dış ünite çalışan iç ünitelerdeki ihtiyaçları tekrar hesaplar ve istene şartları sağlamak adına kompresörün gücünü arttırır. Yani bu sisten tamimiyle otomatik çalışır. İç üniteden gelen isteğe göre ve dış ortam şartlarına bağlı olarak güç tüketimini iyileştirir.

VRF Kullanım Alanları Nelerdir?

İklimlendirme gereksiniminin olduğu pek çok alanda ve yük ihtiyacının farklılaştığı; otel, hastane, ofis, restoran, mağaza, tiyatro, sinema, cam giydirme cepheli binalar, mimarinin ön planda olduğu deformasyon istenmeyen tarihi binalarda, soğutucu sistemlerin açık havaya konulması gereken yerlerde, her noktasında konfor istenen villalarda, iş merkezleri, plazalar gibi yerlerde VRF klima sistemleri kullanılabilir.

VRF Klima Sistem Tipleri Nelerdir?

  • Sadece Soğutma Yapan Sistemler: Bu sistemlerin ısıtma özelliği yoktur. Fan ve kuru modları iç ünite için bağımsız olarak mevcuttur.
  • Isı Pompası Sistemleri: Bu sistemlerde hem ısıtma hem de soğutma yapılamaz. İç üniteler ya ısıtılır ya da soğutulur.
  • Isı Geri Kazanım Sistemleri: Bu sistemler ısıtma ve soğutmanın iç ünitelerden bağımsız bir şekilde aynı anda sağlanabildiği sistemlerdir.
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum