boru tesisatı nasıl yapılır

Boru Tesisatı Nasıl Yapılır?

Kullanım alanına ve kullanım sağlanacak akışkanın türüne göre boru tesisatı belirli kurallara uygun şekilde gerçekleştirilir. Hangi konuda tesisat uygulaması yapılacak olunursa olunsun öncelikle mühendislik çalışmaları gerçekleştirilir. Mühendislik çalışmalarını, yapısına ve kapsamına göre değişen bir şekilde değişen personellerin vereceği hizmetler oluşturur.

Yapılarda boru tesisatı çalışması gerçekleştirileceği zaman örneğin doğalgaz tesisatı için öncelikle mimari çizgiler göz önünde bulundurulur. Yapının mimarisi ve inşaat çalışmalarına uygun bir şekilde dış alandan geçen bir doğalgaz tesisatı sağlanır. Doğalgaz firmaları tarafından izin verilen ve belirtilen kurallar çerçevesinde tesisat dışarıdan müdahale edilebilecek bir yapı ile sağlanır.

Doğalgaz tesisatı gibi uygulamalarda özel doğalgaz boruları kullanılır. Özel doğalgaz boruları, kalınlık, uzunluk, üretim malzemesi, sızdırmazlık ve dayanıklılık gibi her açıdan belirli bir nokta gösterir. Doğalgaz boruları yüksek derecede ısıya, çok düşük santigrat derecelerde soğuklara ve depreme karşı bile dayanıklılık oluşturur.

Doğalgaz Boru Tesisatı Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Herhangi bir yapıda Doğalgaz boru tesisatı çalışması gerçekleştirileceği zaman öncelikle bir hazırlık aşaması bulunur. Hazırlık aşamasında binada keşif çalışması gerçekleştirilir, gereken malzeme miktarı, kullanılacak malzemeler ve proje çalışması için bilgiler elde edilir. Sonrasında bilgisayar üzerinde proje çalışması gerçekleştirilir ve bu proje çalışmasına bağlı bir şekilde tesisat noktaları ve tesisat ihtiyaçları belirlenir.

Proje çalışması hazırlandıktan sonra uygulama aşamasına geçilir ve projede tüm malzemeler ile nokta nokta ölçüler göz önünde bulundurularak tesisat döşemesi sağlanır. Tesisat döşemesi tamamlandıktan sonra gerçekleştirilen işlemin türüne göre gerekli mercilerden kontrol talep edilir. Örneğin, İstanbul’da doğalgaz tesisatı döşenmiş ise bu konuda İGDAŞ firması tarafından kontrol gerçekleştirilerek onay verilir.

Doğalgaz Boru Tesisatı Fiyatları Nasıl Değişim Gösterebilir?

Temel olarak tesisat için projelendirme çalışması kullanılan malzemeler ve uygulama çalışmaları birbirine benzeyen bir yapı gösterir. Ancak uygulamayı gerçekleştiren firma ve kullandığı malzeme kalitesine göre Doğalgaz boru tesisatı fiyatları konusunda değişim oluşabilir. Çünkü her firma tesisat üzerinde kullandığı boru ve ek malzemeler konusunda farklı kaliteler ve farklı markalar tercih edebilir.

Ayrı bir nokta olarak Doğalgaz boru tesisatı fiyatları konusunda yapılan uygulamanın boyutları göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü 3 katlı bir yapı, müstakil bir yapı veya dev bir iş merkezi arasında uygulanacak tesisat ve kullanılacak malzeme konusunda çok büyük farklar yer alır. Bu nedenle öncelikle keşfi çalışması gerçekleştirilir, ardından uygulama yapılacak alanın tüm özelliklerine göre tesisat fiyatları belirlenir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum