bus bar sistemleri

BUS-BAR Sistemleri Nedir?

Üçay Mühendislik olarak faaliyet alanlarımız arasında elektrik sistemleri ve enerji sistemleri de barındırıyoruz. Bu sistemler arasında busbar sistemleri genellikle işletmeler tarafından elektrik enerjisinin kullanılması için uygulanan bir nevi prefabrik yapıdır. Elektrik güç dağıtımı gerçekleştirmek için ister standart ister standart olmayan aralıklar kullanılır. Bu sayede akımı almaya müsait pencereler kullanılması ile birlikte gücü sisteme aktaran prefabrik yapılı uygulamalar olarak kullanılmaktadır.

Bu sistemlerde kurulan tesisat sayesinde elektrik akımı baralar aracılığı ile iletilir. Bu sistemlerde çok uzun yıllar kullanım sağlamsa dahi korozyondan etkilenmeyi, paslanmayı ve topraklama hatalarını engellemek amacıyla dış kasa alüminyum malzeme ile üretilir. Ayrıca dış gövde reçine malzeme İle üretilmiştir. Sistemlerde izolasyon donanımları halojen gazı içermeyen, alev iletmeyen ve yanmayan malzemelerden imal edilmektedir.

Üçay Mühendislik olarak İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok büyük vilayetinde farklı tesisler ve işletmeler için hizmet veriyoruz. Bu konuda güvenilir yapısı ile seçilen busbar firmaları arasında firmamız ilk sıralarda yer almaktadır. Sunduğumuz sistemlerde 25-160 A busbar 3 metre boyutlarında ve 160-6000 A busbar ise 4 metre boyutlarında uluslararası standartlara uygun olarak üretilip kullanılmaktadır.

Busbar Tesisatı Nasıl Uygulanmaktadır?

Genellikle bu sistemler enerjinin daha doğru bir şekilde kullanılması için fabrika, otel, iş merkezi, trafo merkezi çıkışı, aydınlatma dağıtım merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda tercih edilmektedir. Bahsedilen farklı alanlarda busbar tesisatı uygulaması yapılması için seçilen sistem türüne bağlı teknik şartname üzerinden uygulama gerçekleştirilir.

Busbar kurulumu gerçekleştirilirken tesisat düzeneğinde klasik sistemlerde görülmekte olan yüksek akım taşımak için kullanılan çok kalın kesitli kablolar yer almaz. Bu paralel bağlanma yerine modüler sistemler kullanılmaya başlanmıştır. Bu modüler sistemler sayesinde busbar enerji dağıtım sistemleri esnek bir yapıyla kolay çözüm oluşturmaktadır.

Kablolu sistemlere göre yüksek performans, çok düşük bir maliyet ve hızlı montaj sağlayan bu sitemler yangına dayanıklı özellikleri ile kullanılabilir. Üstün yapılı bir teknolojik sistem olduğu için kolaylıkla dizayn edilebilir ve hem mekanik hem elektriksel olarak dayanım gücü yüksektir. Elektrik akımı elektrik kablolarına ihtiyaç duyulmadan baralar sayesinde üretildiği için makine ve cihazlara enerji iletimi anlık olarak sağlanır.

Sistem üzerinde hareketli kablo kullanılmadığı için kablo arızası veya kopma gibi durumlar yaşanmaz. Ayrıca özel bakım gerektirmeyen bir sistem elde edilir. Modüler yapısı ile kolayca sökülerek, başka bir yere taşınabilir. Kurulumun gerçekleştirilmesi için dış gövde, iletken bara malzemeleri, modüler yapı elemanları, çıkış kutuları ve standartlara bağlı olarak iletkenler kullanılarak kurulum tamamlanır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum