çevreye duyarlı yaşamak için

Çevreye Daha Duyarlı Yaşamak İçin Evimizde Yapmamız Gerekenler

Artan insan nüfusu ve tüketim alışkanlıklarının giderek kötüye gitmesiyle birlikte çevre kirliliği giderek artmaktadır. Sadece o bölgeyi değil ekolojik sistemdeki tüm canlıların hayatını riske atan çevre kirliliği, zamanla gelişen teknoloji ve değişen şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Çevre Kirliliği konusunda yapılan tüm çalışmalar kirliliği sonlandırmaya çalışsa da bir tek çalışmalar yetmiyor. Bireyler olarak çevreye daha duyarlı olmamız gerekiyor.

Çevreye daha duyarlı yaşamak için evimizde yapmamız gerekenleri derledik. Haydi gelin ufak hareketlerle geleceğimizi nasıl koruyabiliriz göz atalım.

geri dönüşüm

  • Bilinçli kullanın: Çevreye daha duyarlı yaşamak için evde yapabileceğimiz en önemli şey bilinçli kullanımdır. Evimizde elektrik, su ve kâğıt tüketimini bilinçli bir şekilde yapmalıyız. Evin tüm üyelerini bu konuda uyarmalıyız. Tek bir bireyin bilinçli kullanımının ne kadar faydası olabilir ki diye düşünülmemelidir. Yapılan her bilinçli tasarruf çevreye daha duyarlı bir şekilde yaşadığımızı gösterir.
  • Geri dönüşüme katkı sağlayın: Evdeki hiçbir atık malzemeyi direkt çöplere atmamalıyız. Her malzeme için ayrı ayrı geliştirilmiş atık malzeme çöp kutuları mevcut. Geri dönüşüme katkı sağlayabileceğimiz cam, plastik ve kâğıt gibi atık maddeleri özel geri dönüşüm çöplerine atarak doğamıza katkıda bulunmalıyız.
  • Evinizi yeşillendirin: Evde yapabileceğimiz bir diğer önemli faktör ise yeşilliklerdir. Balkon ve varsa bahçelerimizi yeşillendirmeli, yeşil alanları arttırmalıyız. Bitkiler çoğaldıkça kuşkusuz sağlığa zararlı birçok faktör de azaltılmış olacaktır. Ağaç dikmeli, ormanları tahribattan korumalıyız.
  • Plastik Poşeti Azaltın: Özellikle bazı markalar alışveriş market poşetlerini plastikten bez torbaya çevirmeye ya da ücretli yapmaya başladı. Bu marketleri tercih edebileceğimiz gibi bireysel olarak da yapmamız gerekenler mevcut. Biz de gereksiz yere plastik poşet almamalı, bez poşetleri tercih ederek onları tekrar tekrar kullanmalıyız.
  • Büyük Boy Ürün Alın: Banyo ve mutfak için alınan temizlik ürünlerini küçük küçük fazla almamalıyız. En büyük boy ürünü alıp, daha az atık oluşturmalıyız. Bu hem daha bilinçli alışveriş yapmaya hem de gereksiz atıklarken korunmaya yardımcı olur.
  • Bez Havlu Kullanın: Bir diğer önemli atık ise kâğıt havlulardır. Kağıt havlular yapısı gereği fazla kullanıma açık bir üründür.Özellikle mutfakta çok fazla sayıda kullanılan kâğıt havlunun yerine bez havlu kullanmalıyız. Böylece fazla atık oluşturmaktan kaçınır, bezleri tekrar tekrar kullanabiliriz.
  • Çevre Dostu Ürünler Kullanın: Ev için aldığınız tüm ürünlerin çevre dostu olduğuna özen gösterin. Örneğin ampul alırken ya da beyaz eşya alırken doğa dostu olduğuna dikkat edin. Her üründe bulunması gereken çevre dostu ibaresi olmayan ürünleri tercih etmeyin.
  • Temiz Enerji Kaynakları Kullanın: Bireysel olarak çevre için yapabileceğimiz bir diğer önemli faktör ise doğalgaz, güneş ve rüzgâr enerjisi gibi temiz enerji kaynakları kullanılmalıdır. Ayrıca binalara yalıtım yaptırmak ta çevreye karşı yapılabilecek en bilinçli davranışlar arasındadır.
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum