doğalgaz borusu nedir

Doğal Gaz Borusu Nedir?

Günümüz doğal gaz tesisatlarında TS 6047, ISO 3183, TS EN 10208-1, API 5L kapsamındaki çelik boruların kullanımına müsaade ediliyor. ISO 3183, TS EN 10208-1, API 5L(Ülkemizde her üç norma uygun boru üretilmektedir) Bu normlara göre üretilen borular ‘’ ½’’ ila 12’’ çapında ve boyuna dikişli olmakta ve bu borular genel olarak petrol ve doğal gaz taşımada kullanılmaktadırlar.

Siz de ev tesisatınızda kullanabileceğiniz normlara sahip borular hakkında bilgi ve fiyat almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Doğal gaz hattında kullanılan boruların bağlantılarında yönetmelik gereği kaynaklı bağlantı zorunlu kılınmıştır. Bu borularda DN 65mm çapa kadar oksiasetilen, elektrot, ark veya TİG kaynağı ile, DN 80 mm çaptan sonra ise et kalınlığı da artacağı için sadece örtülü elektrot veya argon kaynağı ile birleşimlerin yapılmasına müsaade edilmektedir. Kaynaklı ağızlı bağlantı elemanları da TS 2649, ISO/R 64-221, DIN1681, 1629, 1745 kapsamında olmalıdır. Bu tür ekleme parçaları, tüm komponentler gibi, uygun fiyatlı ve kaliteli olarak şirketimiz bünyesinde satılmaktadır.

Bina içi düşük basınçlı doğal gaz tesisatında kullanılacak bağlantı elemanlarına özel basınç testi uygulanmalı ve sertifikaları kontrol edilmelidir. Boru bağlantı parçalarının da tüm yüzeyleri kontrol edilmeli, düzgün ve pürüzsüz oldukları teyit edilmelidir. Boru bağlantı elemanlarının iç ve dış yüzeylerinde; çapak, tufal, çukur, çatlak, katmer izi, dikiş izi gibi unsurlar kesinlikle bulunmamalıdır. Boru bağlantı parçalarının tam sızdırmaz olduğu kontrol edilmelidir. Bina içi doğalgaz tesisatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için bina içi doğalgaz tesisatı sayfamızı ziyaret edin. 

Doğalgaz Borusu Özellikleri 

Bünyemizde de satılan doğal gaz borularının özelliklerini inceleyecek olursak:

  • Mukavemet değeri ve kimyasal içeriği göz önüne alınarak kaynaklanmaya en uygun olduğu bulunan sacdan üretilirler.
  • Kaynak dikişleri ultrasonik muayene ile kontrol edilir. Hata bulunan ürünler kesinlikle kullanılmaz.
  • Et kalınlıkları TS 301 kapsamındaki borulara göre daha fazladır.
  • Hidrostatik basınç ve magnetik testten geçirilip yapılarında herhangi bir hata olup olmadığı kontrol edilir.
  • İç çapaklar tamamen alınır, kaynak dikişli olanlar tavlanır.
  • Et kalınlığı toleransı su borusunda %10 iken doğal gaz borularında %1.5’dur.
  • Her üretim bandından belirli sayıda ürün ezme ve şişirme testine tabi tutulur.
  • İmalattan sonra her bir borunun üzerine marka logosu, ilgili norm, boyut, birim ağırlık, malzeme kalitesi vb. bilgiler damgalanır.

Siz de en uygun fiyatlı ve en kaliteli doğal gaz boruları için bizden fiyat alabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum