doğalgaz nedir ve doğalgazın kullanım alanları

Doğal Gaz Nedir, Doğal Gaz Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğal Gaz Nedir?

Doğal gaz nedir sorusu özellikle cevaplandırılması gereken bir sorudur. Doğal gaz, yer kabuğunun içerisinde fosil kaynaklı yanıcı gaz karışımına denmektedir. Yer yüzünde yüz yıllar içerisinde oluşan fosillerin biriktirdiği ve oluşturduğu gaz yığınları genel olarak doğal gaz olarak tabir edilmektedir. Bir petrol türevi olarak kullanılmaktadır. Yer altında petrolün bir bileşeni olarak belirtilir. Ayrıca petrolden sonra ikinci olarak kullanılan fosil yakıt türü de doğal gazdır.

Doğal gaz konvansiyonel bir gazdır. Doğal olmayan yani konvansiyonel olmayan kaya gazı, kum gazı ve kömür gazından farklıdır. Doğalgazı oluşturan hidrokarbon bileşenleri nedeniyle petrolle direkt olarak ilişkilidir. Doğal gazın içeriğinin büyük bir kısmı metan gazı denilen gazdan oluşmaktadır. İçerisinde ayrıca azot, helyum ve hidrojen sülfür bulunmaktadır.

Doğal Gaz Nerelerde Kullanılır? doğal gaz kullanımı

Doğal gaz ilk başlarda petrol aramalarında ortaya çıksa da değersiz görülerek es geçilmiştir. Bu gazın önemi ise sonradan anlaşılarak özellikle ülkeler içerisinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Artık günümüzde stratejik, jeopolitik ve değerli bir konumda bulunmasıyla ülkelerin de ellerindeki en büyük itici güçlerden birisi olmuştur.

Günümüzde bu değerli gaz genel olarak evlerde kullanımı yaygındır. Evlere kadar gelebilen bir gaz türü olması nedeniyle oldukça yaygındır. Devletler de direkt halka dokunan bu gazın ithal etmekte ya da üretmektedir. Endüstriyel olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Endüstrilerde doğalgazlar genel olarak elektrik enerjisi üretiminde kullanılmaktadır. ABD, Rusya, İran ve Hollanda en büyük doğalgaz üreticileri arasında gösterilmektedir.

Doğal Gaz Kullanım Alanlarını okumak için tıklayınız.

Doğal Gazın Faydaları Nelerdir?

Verimli ve ucuz bir ısınma çeşidi olması bakımından evler için ideal bir gazdır. Evlerde kullanılan kombiler doğal gaz ile daha verimli çalışarak daha iyi ısıtma sağlamaktadır. Ayrıca doğal gaz en verimli şekilde boru hatları aracılığıyla taşınmaktadır. Basınçlı tanklar vasıtasıyla da elde sıvılaştırılmış şekilde taşınabilir.

Temiz bir yakıt olması ve herhangi bir zararının olmaması en önemli noktadır. Kül ve kükürt gibi bileşenler yaymaması nedeniyle evler de kullanım açısından uygundur. Sorunsuz ve tasarruflu ısınma için tercih edilebilir bir yakıttır.

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgaz tesisatı, binaların ya da yapıların ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısınma sistemine verilen isimdir. Doğalgaz ısıtma sistemi Türkiye’de en yaygın kullanılan sistemdir ve sıcak su ihtiyacını da karşılar. Doğalgaz tesisatı hakkında detaylı bilgi için doğalgaz tesisatı fiyatları sayfamızı ziyaret edin. 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum