Radyant Isıtme nedir

Radyant Isıtma Nedir?

Doğadan ilham alarak tasarlanan radyant ısıtma sistemleri ortam havasının ısıtılması yerine kişilerin doğrudan ısı ile temasını sağlama prensibi üzerine kurulmuştur. Başka bir deyişle radyant ısıtıcılar tıpkı bir güneş gibidir. Işınlarını dünyaya, objelere ve insanlara çarpan güneş gibi radyant ısıtıcılarda da yalnızca insanlar ya da objeler ısıtılır. Tüm ortamın ısınması gibi bir amaç yoktur.

Radyant Isıtma Hakkında

Daha önce de güneşe benzer bir çalışma prensibi uyguladığı söylenen radyant ısıtıcılar ısı kaybının fazla olduğu ortamlarda kullanılır. Bazı konutlarda ya da iş yerlerinde de tercih edilse de özellikle fabrika, depo, stadyum gibi mekanlarda asıl işlevini görür. Çok büyük, çok yüksek ve ya çok geniş mekanlarda tüm ortamın ısıtılması amacıyla değil sadece gerekli alanların ya da objelerin ısıtılması amaçlanmaktadır. Bu sayede enerjiden önemli ölçüde tasarruf edilebilmektedir.

Kapının sürekli açık olduğu mekanlarda ya da yüksek ısı kayıplarının yaşandığı yerlerde radyant ısı, hava tarafından absorbe edilmez. Dolayısıyla sıcaklığın sık sık değiştiği mekanlar için oldukça idealdir. Önemli ölçüde ısı ve enerji tasarrufu sağlaması ise en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

Radyant ısıtma tüm binayı değil sadece insan vücudunu ya da nesneleri doğrudan ısıtır. Isınma süresi de diğer ısıtıcılara göre oldukça kısadır. Bu sebeple önemli ölçüde ısı tasarrufu sağladığı gibi esnek çalışma koşullarına da uygun bir ısıtma sistemi haline gelmiştir.

Hijyenin önemli olduğu mekanlarda bu tip ısıtmalar oldukça işlevseldir. Yerdeki ya da sistem içerisindeki tozu ve kiri hava akışı ile birlikte ortama sunmadığından istenmeyen kirliliklerin de önüne geçilmiş olur.

Radyant Isıtıcı Tipleri Nedir?

Radyant ısıtıcı tipleri genel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Kullanım amacına ve ihtiyaca göre değişen bu tipler ise şu şekildedir;

  • Düşük Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar
  • Yüksek Yoğunluklu Radyant Isıtıcılar

Genel olarak iki tip olarak sınıflandırılan bu ısıtıcılar kendi aralarında da farklı seçeneklere ayrılmaktadır. Düşük yoğunluklu ısıtıcılar; tek yakıcılı borulu ve çok yakıcılı borulu olarak, yüksek yoğunluklu ısıtıcılar ise; D, E, F, H tipi olmak üzere ayrılırlar.

Radyant ısıtma sistemi yaptırmak için ve daha fazla bilgi almak için Radyant ısıtıcı sistemleri  sayfamızı ziyaret edin.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum