doğal gaz özellikleri nelerdir

Doğal Gazın Özellikleri Nelerdir?

Doğal gaz özellikleri genel olarak petrol ile ilişkili olması ve bir fosil yakıt olmasıdır. Petrolün ilk olarak yaygınlaştığı dönemlerde genel olarak doğal gaz da bulunmaktaydı. Ancak önemi bilinmemiş ve genel olarak yakılarak bitirilmiştir. Ancak sonradan yapılan araştırmalarda fosil yakıt olarak kullanılabilir olduğuna kanaat getirilmiştir. Doğal gaz nedir sorusu da ilk olarak buradan çıkmıştır.

Milyarlarca yıl yer yüzünün altında canlıların kalıntılarının dönüşmüş hali olarak doğal gaz, şu an dünyanın en bilinen ve petrolden sonra en fazla kullanılan fosil yakıtıdır. Kaya boşluklarının arasına sıkışmış bir halde veya petrol yataklarında bulunurlar.

Doğal Gazın Avantajları

doğal gaz kullanımı

Kullanım alanlarına göre farklı amaçlarla kullanılan doğal gaz, özellikle ev tipi kullanımlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Renksiz, kokusuz, nemsiz ve havadan hafif olması nedeniyle de oldukça tercih edilmektedir. Karbon monoksit içermediğinden zehirli de değildir. Bu nedenle karbon monoksit gibi öldürücü veya solunduğunda mide bulantısı, baygınlık veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara neden olmaz. Doğal gaz genel özellikleri içerisinde insan hayatına herhangi bir zararının bulunmaması yatar.

Verimli ve ekonomik olması nedeniyle özellikle genel halk tarafından sıklıkla kullanılan bir gaz tipidir. Ayrıca ev tipi kullanımlarda çok amaçlı bir gazdır. Bir evde hem yemek pişirme hem ısınma hem de sıcak su ısıtması olarak kullanılmaktadır.  Tüp gibi sıvılaştırılarak da taşınması sağlanır. Bakım, işletme ve arıza giderleri gibi masrafları çok azdır.

Doğal Gaz Üreten Ülkeler

Doğal gaz üreten pek çok ülke vardır. Bunların başında yüz ölçümü geniş olan ülkeler gelir. ABD, Rusya, Kanada ve İran gibi ülkelerin petrol ve doğalgaz üretimleri genel olarak paralel gitmektedir. Cezayir, Hollanda, Norveç ve Katar gibi nispeten küçük yüz ölçüme sahip ülkelerde de oldukça fazla sayıda doğalgaz bulunmaktadır.

Genel olarak doğal gaz üretimi petrol üretimiyle birlikte gittiği için ve genellikle üretim sahalarının petrol sahalarına yakın olması nedeniyle üretimleri de oldukça fazladır. Bu sayede dünyada oldukça fazla talebi bulunmaktadır. Doğal gazı bulunmayan ülkelerin bu ülkelerden doğal gaz ithal ettiği bilinmektedir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum