Kömür Yakıtlı kazanlar

Kömür Yakıtlı Kazanlar, Arızaları ve Yapılması Gerekenler

Doğalgaz tesisat süreci, fiyatları konusunda detaylı bilgi almak için doğalgaz tesisatı sayfamızı ziyaret edin.

Genellikle doğalgazın olmadığı yerlerde, yakıt cinsinin kolay bulunmasından dolayı tercih edilen kömür yakıtlı kazanlar, merkezi sistemlerde kullanıldığında tüm binayı, bireysel olarak kat kaloriferi şeklinde kullanıldığında ise bir konutu ısıtırlar.

Katı yakıtlı kazanlarda genellikle yakıt olarak kömür kullanılırken, bunun yanı sıra pelit, fındık kabuğu, kozalak gibi katı yakıtlar da kullanılır. Bunun yanı sıra kül boşaltmalı, pistonlu ve stokerli katı yakıtlı kazan gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Kömür Yakıt Kazanı Nedir?

Kömür yakıtlı kazan, kömür gibi kalorisi yüksek, ekonomik ve kolay bulunan yakıt cinsiyle çalışan kazanlara denir. Kömür kazanlarının yüksek verimli olmasından dolayı, ızgaraları genellikle font dökümlüdür. Bu sayede aşırı ısınmadan dolayı aşınma minimuma indirgenir.

Dijital kontrol sistemi ile tüm donanımları otomatik olarak çalışır ve ünite sayesinde elektrik ve yakıttan tasarruf sağlanır. Kullanılan yakıtın kuru olması şartıyla sorunsuz bir şekilde kullanım sağlanabilir. Kullanımı, ayarları ve bakımı oldukça kolaydır. Kömür yakıtlı kazanlarda kömür ve odun yakılabilir.

Kömür Yakıt Kazanı Ne İşe Yarar

Kömür yakıt kazanları, kömürün yakılması sonucu kimyasal enerjinin ısı enerjisine dönüştürülmesini sağlar. Isı enerjisi ile de akışkan bir sıvıyı ısıtarak, ısıyı başka bölgelere aktaran basınçlı bir kaptır. Kömür yakıtlı kazanların verimliliği ise kömürün yanması sonucu oluşan ısının hangi oranda kullanma mahalline ulaştığına bağlıdır. Kömürün yanması sonucu ısı enerjisinden maksimum düzeyde faydalanmak, aynı oranda yakıt tüketiminin düşük olacak ve atmosfere bırakılan gazlarda o derece az olacaktır.

Kömür Yakıt Kazanı Arızaları ve Çözümleri

 • Arıza: Kazandan duman çıkıyor.

 Çözüm: Bacayı temizletmeniz gerekir.

 • Arıza: Kazanda yakıt tam olarak yanmıyor.

Çözüm: Kazan yakıt besleme süresi azaltılmalı ve 2 saat sonra tekrar gözlemlenmelidir.

 • Arıza: kazan istenilen ısıya ulaşmıyor.

Çözüm: Kazanın yakıt besleme süresi arttırılmalıdır ve 1-2 saat sonra tekrar gözlemlenmelidir.

 • Arıza: Kazanın küllerinde cüruf oluşumu var.

Çözüm: Fanın hızı 1 kademe düşürülmelidir. Ertesi gün tekrar kontrol edilmelidir.

 • Arıza: Motor aşırı akım hatası veriyor.

Çözüm: Büyük parça sıkışması nedeniyle yakıt alamıyor, bunun için yetkili servise başvurunuz.

 • Arıza: Limit termostat hatası veriyor.

Çözüm: Kazan gövdesi ya da stoker giriş borusunda aşırı ısınma nedeniyle termostat atmış. Limit termostat resetlenmelidir. Bunun için kontrol panelinin arkasındaki küçük kırmızı nokta ince bir çivi vasıtasıyla ittirilir. Eğer arıza tekrarlarsa yetkili servise başvurulmalıdır,

 • Arıza: Yakıt bitti uyarısı var.

Çözüm: Yakıtın bitmesi halinde yeniden yakıt yüklenir ve kazan kapatılıp açılır. Yakıt bitmeden bu hatayı veriyorsa besleme süresi uzatılmalıdır. Bunun yanı sıra helezon yapraklarının kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle de böyle bir hata verebilir.

 • Arıza: Kazan normalden çok daha fazla yakıt tüketiyor.

Çözüm: Fan ayarı düşürülmelidir. Baca tesisatı temizlenmeli, kazanın temizliği daha sık aralıklarla yapılmalı, kaliteli yakıt kullanılmalı ve kömürün tam olarak yanıp yanmadığı kontrol edilmelidir.

 • Arıza: Kazanda terleme var:

Çözüm: Kalorifer bacasına izolasyon yaptırılmalıdır. Kazan sistemleri rüzgâr görmeyecek şekilde kapalı bir odaya tesis edilmelidir. Ayrıca düşük sıcaklıklarda çalıştırmak da terleme sorunu yaratabilir.

 • Arıza: Stoker içerisinden duman geliyor.

Çözüm: Bacanın temiz olduğundan emin olmalısınız. Duman hortumu giriş ve çıkışları temizlenmeli, stoker kapağı kapalı tutulmalıdır. Ayrıca, kazanın istenen ısıya geldikten sonra ne kadar sürede soğuduğu gözlemlenmelidir. Eğer yarım saatten fazla sürede soğuyorsa, kazan gücünün çok altında kullanıldığı için yakıt geriye doğru yanma yapacaktır.

 • Arıza: Kazan çalışıyor ama petekler ısınmıyor.

Çözüm: Kazan sirkülasyon pompası hava yapmış olabilir, pompanın havası alındıktan sonra yine petekler ısınmıyorsa, pompayı değiştiriniz.

 • Arıza: Kazan uyku modunda çok fazla yakıt alıyor.

Çözüm: kontrol paneli üzerinden genel ayarlar uyku moduna girip, uyku modu besleme süresi düşürülmelidir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
 • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum