Doğalgaz Aboneliğimi Nasıl Üzerime Alırım

Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerime Alırım?

Eğer kiracı olarak önceden aboneliği olan bir eve taşındıysanız, sizden önce o evde oturan kişi doğalgaz aboneliğini sonlandırmış ise dağıtım şirketi muhtemelen kapamıştır. Doğalgazı açtırmak için, dağıtım şirketi ile yeni bir kullanım sözleşmesi yapmalı ve başvuru bedellerini ödedikten sonra sayacın yetkili bir kişi tarafından açılması için randevu almalısınız.

Dağıtım şirketine doğalgazı kullanacak olan kişi başvurmalıdır. Ev sahibi ya da kiraz fark etmeksizin sözleşme kullanıcı adına yapılmalıdır. Eğer yeni evinizdeki sayacı kendi üzerinize almak istiyorsanız, aynı dağıtım şirketinden yapılmış olan başka bir aboneliğiniz varsa o sözleşmeyi sonlandırmanız gerekmektedir.

Doğalgaz Aboneliği İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Bütün yeni abonelik başvurularınızı, bölgenizde bulunan görevli doğalgaz dağıtım şirketinin müşteri merkezine giderek aşağıda bulunan belgeler ile yapabilirsiniz:

  • T.C. kimlik numaralı resmi bir kimlik kartı
  • sözleşme yapılacak olan yerin tesisat numarası
  • tapu ya da kira kontratı fotokopisi

Başvurunun üçüncü bir kişi adına yapılması durumunda, noter onaylı vekaletname fotokopisi gereklidir.

Doğalgaz Güvence Bedeli Nedir?

Doğalgaz güvence bedeli, kullanım yerindeki tüketim elemanlarının tipi ve sayısına göre farklılık gösterir. Güvence bedeli, mekanik sayaç kullanan kullanıcılardan dağıtım şirketinin alacaklarını garanti altına almak için alınır. Ön ödemeli sayaç kullanan kullanıcılardan güvence bedeli alınmaz. Güvence bedelleri ve hesaplamalarına ilişkin usul ve esaslar, her yıl EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) tarafından belirlenir.

Önceki Aboneliğin Güvence Bedeli Geri Alınır Mı?

Doğalgaz abonelik iptali başvurusu sırasında güvence bedelinin iadesi de talep edilebilir. Bu durumda, eğer tüketicinin fatura borcu kaldıysa tahsil edilir. Güvence bedeli, Tüketici Fiyatları Genel Endeksi’ne (TÜFE) göre yenilenerek iade edilir. Talepte bulunduğunuz tarihten itibaren beş iş günü içerisinde iade işlemi gerçekleştirilir.

Sayaç Açma Kapama Bedeli Ne Kadardır?

Doğalgaz sayaç açma kapama bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından ulusal seviyede belirlenir ve Türkiye’deki tüm dağıtım şirketleri tarafından aynı miktarda uygulanır. 2021 yılı için sayaç açma kapama bedeli 26,5 TL + KDV olarak açıklanmıştır.

Doğalgaz açma bedelini öğrenmek için doğalgaz abone bağlantı bedeli yazımızı ziyaret edin.

Doğalgaz Ne Zaman Açılır?

Gaz açılışının yapılması için, doğalgaz kullanım sözleşmesini yaptıktan sonra, dağıtım şirketinden yetkili biri kullanım yerine gelir. Yetkili ekiplerin yoğunluğuna göre randevu tarihi gecikebilir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum