doğalgaz abone bağlantı ücreti

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli

Doğalgaz bağlantısında 200 metrekarelik bir ev için 656,7 TL, %18 KDV ve %1,896 Damga Vergisi tahsis edilmektedir. 200 metrekareden fazla bir evi için, 200 metrekareden sonraki her 100 metrekare için 570,5 TL ve %18 KDV ve %1,896 Damga vergisi ödenmektedir.

Doğalgaz Abone Bağlantı Bedeli Hesaplaması

Doğalgaz hattı bulunan binada kişiler direk olarak gaz kullanımına başlayabilmektedir. Ancak ilk kez bağlantı kurulacaksa doğalgaz hattı için başvuruda bulunulması ve onaylanması gerekmektedir.

Onay alındığı takdirde doğalgaz firmaları hattı bağlamakla görevlidir. Hat bağlantısının sağlanması için bağlantı ücreti talep edilmektedir. Bu ücret tek seferlik ödenmektedir. Hattın sabit kullanılması şartıyla abonelik değişimlerinde dahi tekrar bağlantı ücreti tahsis edilmemektedir. Ücret, bağlantı yapılacak olan yerin alanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ücretin hesaplanması için Bağımsız Bölüm Sayısı (BBS) ölçütü temel alınmaktadır. Alanın ne kadar olduğuna bağlı olarak ölçüt karşınıza fiyat çıkarmaktadır.

Mekânın ilk 200 metrekaresi 1 BBS olarak değerlendirilmektedir. Her 100 metrekare için 1 BBS eklenmektedir. Bu ölçüte göre 80 metrekare ev ile 200 metrekare 1 BBS’ye denk gelmektedir. Bir sonraki 100 metrekare içinse 1 BBS eklenmekte ve 201 metrekareden 300 metrekareye kadarlık alan 2 BBS olarak değerlendirilmektedir.

Doğalgaz Abonelik Bedeli

Doğalgaz bağlantısı tamamlandıktan sonra kullanıma açılabilmesi için sözleşme yapılarak güvence bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Güvence bedelinin ödenme sebebi ise, ilerde ödenmeyen borçların teminatı niteliğinde kullanıcıdan tahsis edilmesidir. Abonelik sonlandırılırken herhangi bir borç olmadığı takdirde bu ücret geri verilmektedir.

2020 senesinde doğalgaz güvence bedeli olarak kombi için 563,9 TL, merkezi sistem (bağımsız bölüm başına) için 503 TL, soba (adet başına) için 503 TL, ocak için 29,8 TL ve şofben (sıcak su) için 60,8 TL ödenmektedir. Damga vergisi, güvence bedelinin binde 9,48’i; dosya masrafı ise şirketin belirlediği miktarı kadar ödenmektedir.Hangi alanda ne kadar cihaz kullanılacağına bağlı olarak ücret değişiklik gösterebilmektedir.

Kartlı sayaç kullanan aboneler yükledikleri enerji kadar harcadıkları için borçlarına karşılık kişilerden güvence bedeli tahsis edilmemektedir.

Güvence Bedeli İade Yolları

Abonelik iptal durumlarında güvence bedeli en geç 15 gün içinde kişiye verilmektedir. Aşağıdaki yollarla güvence bedeli iade edilebilmektedir:

  • Fatura sahibinin kendisine ait hesabının IBAN numarasından,
  • PTT şubelerinden nakit olarak,
  • Doğalgaz dağıtım şirketinin vezne bölümünden nakit olarak,

Aboneliğin bağlı olduğu doğalgaz şirketinin bölgesindeki bir yere taşınma halinde aynı kişinin yeni aboneliği oluşturularak kullanılabilmektedir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum