Isı pompası kullanım alanları

Isı Pompası Kullanım Alanları

Isı pompası, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaya başlayan bir iklimlendirme sistemidir. Hali hazırda kullanılan klima ya da buzdolabı aslında birer ısı pompası çeşididir. Isı pompası kavramı, ısının çevreden alınarak yüksek sıcaklık bölgesine transfer edilebileceği Carnot Çevrimi’nin ters çalıştırılması ile ortaya çıkmıştır.

Termodinamik Kanunları’na göre, ısının düşük olan sıcaklık seviyesinden daha yüksek bir sıcaklık seviyesine ulaştırılabilmesi için dışarıdan sisteme verilmesi gereken bir enerji gereklidir. Isı pompalarının çalışma prensibinde de bu enerji elektrik, mekanik ve termal olarak karşımıza çıkar.

Isı pompasının temel çalışma prensibinde kışın düşük sıcaklık kaynağı olarak kullanılan dış hava, toprak ya da benzeri bir su kaynağından elde edilen ısının odak noktasına transferidir. Isı pompası sisteminde genellikle tüm ısıtma ve soğutma sistemlerinde bulunan kompresör, kondenser, evaparatör, genleşme vanası ve sistem boyu dolaşan iklimlendirme akışkanı gibi temel unsurlar kullanılır.

Isı Pompası Kullanım Alanları Nelerdir?

Isı pompaları genellikle ev, otel, villa ve işyerlerinin ısıtılması ve/veya soğutulması için kullanılır. Aynı sistem yine havuzların ısıtılması ve sıcak su ihtiyacının karşılaşmasında da kullanılır. Fosil yakıtlara hiçbir bağımlılığı olmayan ısı pompaları, herhangi bir emisyon açığa çıkarmaz.

Kullanıcının sıcak su ihtiyacı ile ısıtma / soğutma gibi ihtiyaçlarını da karşılayan ısı pompası sistemi pek çok yaşam alanında kullanılmaya başlanmıştır. Sistemin temel kullanım alanları büyük alışveriş merkezleri, iş merkezleri, ticarî işletmeler, stadyum gibi alanlardır. Bunların dışında birçok konut ve işyerinde de ısı pompalarından küçük çaplı yararlanılmaya başlanmıştır. Su, hava ve toprak kaynaklı bir sistem olduğu için ilk yatırım maliyeti, diğer sistemlere göre çok daha uygundur.

Yapılan karşılaştırmalara göre, ısı pompası kullanımın yakıta oranla amortisman süresi 1-4 yıl arasındadır. Özellikle motorin,elektrik ya da doğalgaz kullanımına göre işletme maliyeti %60 ila %80 düşer. Çünkü ısı pompasının yaptığı işlem temelde bir çevrimdir. Soğutma ya da ısıtma için direkt enerji harcamazlar. Sistemden sisteme ve markadan markaya göre harcama oranları değişebilir.