isi pompasi nedir

Isı Pompası Nedir, Nasıl Çalışır?

Isı Pompası Nedir?

Isı pompası, elektrik enerjisini kullanarak ısıyı bir yerden başka bir yere taşınmasıdır. Bir diğer tanımıyla doğada bulunan fakat sıcaklığı yeterli miktarda olmadığı için kullanamadığımız enerjinin sıcaklığını yükselterek kullanmanızı sağlayan cihazlardır.

Isı Pompası Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanmış olsa da Amerika ve Avrupa’da 1990’lı yıllardan itibaren yaygın olarak kullanmaya başlanmıştır.

Isı pompası kavramı yeni gibi dursa da çevremizde aynı sistemle çalışan birçok mekanizma bulunur. Örneğin, buzdolabı, klima ve derin dondurucu ısı pompası sistemleri ile çalışır. Isı pompası yakın bir gelecekte Türkiye’de başta olmak üzere yaygınlaşması kaçınılmazdır.

Isı pompası hakkında daha detaylı bilgi almak için Isı pompası hakkında tüm bilinmesi gerekenler sayfamızı ziyaret edin..

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

isi-pompasi-calisma-prensibi

  • Isı pompasının enerjiyi su, hava ya da toprak gibi kaynaklardan alır.
  • Çalışma mekanizması genelde ısıtma konumunda çalışırken soğutur ve soğutma konumunda çalışırken ise ısıtır. Burada yapılan işlem ise gazın faz değişimi ile enerji alma ve bu enerjiyi taşıma işlemidir.
  • Faz değişimi ve taşıma sırasında bir miktar enerji kaybı yaşanır. Genel olarak bütün ısı pompaları aynı prensip ile çalışırlar.

Isı Pompası Örnek Çalışma Prensibi

Çalışma prensibi açısından buzdolabını örnek olarak alacak olursak eğer; buzdolabı içindeki sıcak havayı alan akışkan buzdolabının içini soğuturken dışarıya ısı vermektedir. Bu yüzden genel olarak buzdolabı arkasında yer alan borular sıcak olurlar. Burada asıl amacımız soğutma olduğu takdirde sonuç olarak ısı açığa çıkmaktadır.  Bir yeri ısıtırken her zaman başka bir yeri soğutmak zorunda kalırsınız ve ısı pompasının mantığı bu şekilde işler.

Isı pompası çalışma mekanizması hakkında daha detaylı bilgi almak için ısı pompası nasıl çalışır sayfamızı ziyaret edin.

Isı Pompası Avantajları

Isı pompası avantajları sıralamasını şu şekildedir:

  • Birçok ihtiyacı tek bir elden halletme rahatlığı sunduğu için yatırım açısından düşük bütçelidir.
  • Enerji verimliliği oldukça yüksektir. Diğer sistemlere göre ise aylık işletme maliyeti oldukça düşüktür.
  • Kurulumu da çok kolaydır.
  • Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır.
Üçay Mühendislik, Isı pompası sistemleri konusunda tasarım, projelendirme ve uygulama noktasında bilgi birikimi ve tecrübesiyle fiyat almak için ısı pompası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum