kalorifer peteği nedir

Kalorifer Peteği Nedir?

Merhaba, bu yazımızda sizlerle evlerimizde ısınmak için kullandığımız gerek merkezi ısıtma sistemleri, gerek ise kombilerimizin değişmez elemanı kalorifer peteklerini yani radyatörleri tanıtacak ve kalorifer peteği olarak da bilinen bu parçaların kurulumunda nelere dikkat edilmelidir, bu parçalar en verimli ne şekilde kullanılabilir gibi konuları işleyeceğiz.

Siz de evinize kalorifer tesisatı döşetmek, kalorifer peteği taktırmak veya kalorifer peteklerinizi yeniletmek gibi konular için bizimle iletişime geçebilir ve fiyat tekliflerimizi firmamıza ulaşarak alabilirsiniz.

Kalorifer peteği; merkezi ısıtma sistemlerinde sıcak su dolaştırılarak ısıtmanın sağlandığı radyatör panellere verilen isimdir. Bu kalorifer petekleri imal edildikleri malzeme ve benzedikleri şekillere göre adlandırılabilmektedir. Başlıca kullanılan radyatör tiplerini sayacak olursak; döküm radyatör, dilimli çelik radyatör, panel radyatör, levha tipi çelik radyatör, alüminyum radyatör ve sadece elektrikli ısıtmada kullanılan elektrikli yağlı radyatörler olarak sıralanabilir.

Her radyatör tipinin diğer tiplere göre bazı avantajları veya dez avantajları bulunabilmektedir. Mesela dökme dilimli radyatörlerin avantajı radyatör parçalarının dilimlenebilmesi ve arızalı parçanın dilim halinde çıkartılıp yerine yeni dilim takılabilmesidir. Ancak aynı zamanda dökme dilimli radyatörler ağır, işçiliği ve montaj edilme süresi de zordur. Panel radyatörler ise hafif, iyi görünümlü ve estetik radyatörlerdir. Ancak döküm radyatörlere göre daha kısa ömürlüdürler ve daha çabuk zarar görürler.

Kalorifer Peteği Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Radyatörün asıldığı yerde yerden yüksekliği en az 70 mm, duvar ile arasındaki mesafe ise en az 40 mm olmalıdır. Bu durum radyatörün daha verimli ısıtmasını sağlayacaktır.
  • Kalorifer petekleri pencere altlarına konmalıdır. Bu durum hava perdesi etkisi yaratacağı gibi soğuk havanın içeri girmesini bir nebze de olsa engelleyecektir.
  • Kalorifer petekleri her zaman alttan geliş ve üstten dönüş şeklinde döşenmelidir.
  • Kalorifer peteğinin üst bağlantı ağzında hava almaya yarayan purjör olmalıdır.
  • Kalorifer petekleri montaj edilmeden önce montaj deliklerinin duvara açacağı yerler doğru şekilde belirlenmelidir. Mesela dökme dilimli tabir edilen radyatörlerde dilimler arası mesafe 6mm olduğu için duvar buna göre delinmelidir.

Bu tarz önlemler kalorifer peteklerinin döşenmesinde hayati öneme sahiptir. Yine de bizim gibi kalorifer tesisatında uzmanlaşmış bir firmadan destek almanızı tavsiye ederiz.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum