radyatör havası nasıl alınır

Radyatör Havası Nasıl Alınır?

Hayatımızı kolaylaştıran ve daha doğrusu soğuk zamanlarda evde rahat vakit geçirmemizi sağlayan etkenlerden biri de ısıtıcı sistemleridir. Isıtıcı sistemleri farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Aslında ısınmamızı sağlayan sitemlerin çoğu düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekir. Bu açıdan yapılması gereken ilk işlem ise radyatör havasının alınmasıdır. Peki, radyatör havası nasıl alınır?

  • Peteklerin hava yaptığını tespit etmek için öncelikle peteğin alt ve üst kısımlarını elimizle kontrol etmeliyiz. Petek üzerindeki bazı alanlar soğuk ise peteğiniz hava yapmış olabilir.
  • Peteğin havasını almak için bir purjör anahtarı veya düz tornavida edinin.
  • Kalorifer peteğinin üst kısmında bulunan purjör vidasını purjör anahtarı veya düz tornavida ile gevşetin.
  • Gevşetme sırasında su geldiğinde etrafa su sıçramaması için bir kova veya kabı purjör vidasının tam altında tutun.
  • Su gelene kadar peteğin havasını almaya devam edin.
  • Su gelmesi halinde peteğin purjör vidasını düzgün bir şekilde sıkın.

merkezi ısıtma mı kombi mi

Bu işlemleri sırası ile gerçekleştirdiğinizde peteğinizin havasını almış olursunuz.

 

Peteklerin havasını aldığımız halde ısınma problemi devam ediyorsa kalorifer peteğinde balçıklanma gibi bir sorun olabilir. Peteklerin gözeneklerinin tıkanmasına yol açan balçıklanma, peteklerin havasının alınmasına rağmen ısınma problemine yol açar.

Bu gibi durumlarda petek temizleme cihazı ve özel kimyasal ilaçlarla petek ve bağlı bulunduğu tesisat üzerinde temizlik işlemi yapılmalıdır. Bu tarz işlemler özel cihazlar ve kimyasallar gerektirdiği için donanımlı ve eğitimli kişilerce yapılmalıdır. Detaylı bir şekilde araştırma ve inceleme yapılmadan bu tarz işlemelere karışılmaması gerekiyor.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum