kalorimetre pay ölçer

Kalorimetre Pay Ölçer Sisteminin Kullanımı Ve Faydaları

Son yıllarda yapılarda merkezi ısıtma sistemlerinde doğalgaz daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak bu durumda eski sistemlerde her konut eşit rakamlar ile kömür masrafı öderken, yeni sistemlerde doğalgaz ile merkezi kalorifer kullanıldığı için her konutun kullandığı miktar ve sarfiyatın ölçülmesi gereklidir. Bu ölçümün gerçekleştirilmesi için Üçay Mühendislik olarak merkezi kalorifer sistemlerinde ısı pay ölçer kalorimetre sistemleri kullanıyoruz.

Kısa ismi ile kalorimetre olarak adlandırılan bu cihazlar, merkezi ısıtma sistemleri üzerinde kullanılan yakıtın her bağımsız bölüm, yani her konut için ne kadar olduğunu ölçmeye yaramaktadır. İçeriğinde hem mekanik hem de elektronik bileşenler bulunduran kalorimetre, debi ölçüm sistemi ile elektronik hesaplama işlemi gerçekleştirir.

Merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda enerji verimliliği yasasına göre bu sistemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu sistemler sayesinde ısınma maliyetleri, ısı kullanım miktarına bağlı şekilde ayrıştırılarak, her bölüm için maliyet ortaya çıkarılır. Özellikle bu konuda sadece kalorimetre değil tüketilen enerjiyi belirli bir konumda tutabilmek için de merkezi sistem yapılarda TS EN 215’e uygun şekilde termostatik radyatör vanası da kullanılmalıdır.

Kalorimetre Cihazları Nasıl Kullanılır Ve Faydası Nedir?

Merkezi kalorifer sistemlerinde toplam enerji sarfiyatı belirli kısımlara ayrılır. Bu kısımlar %70ve %30 olarak iki bölüm oluşturur. %30 ile ayrılan bölüm kayıplar, işletme giderleri ve ortak kullanım alanları göz önünde bulundurularak her bölüm sahibine eşit paylaştırılır. Kalan %70 bölüm ise bağımsız bölümlerde kalorimetre ile gerçekleştirilen ölçümlere göre paylaştırılarak, kullanım masrafları toplanır. Yani bu yönetmelik kurallarına göre merkezi sistem kalorifer kullanan yapılarda mutlaka ısı sayaçları ve kalorimetre kullanılması zorunludur.

Kalorimetre sistemleri temel olarak iki farklı yapı ile çalışır. Mekanik kalorimetreler içerisinde su birbirine çarpar ve karşıya geçer. Bu sırada türbin devir sayısını ölçerek, geçen su miktarını ölçer ve sonucu ortaya çıkarır. Ultrasonik kalorimetre ise hareketli bir parça içermez. Ancak su içinde ses dalgalarının gecikmesi temeline dayanan ölçüm yapar. Ultrasonik cihazlar daha uzun ömürlü, sağlıklı ve avantajlıdır.

Kalorimetre cihazlarının kullanımı bu şekilde gerçekleştirilirken, özellikle ısı pay ölçer kalorimetre sistemleri bazı avantajlar da oluşturur. Örneğin ısının dairelerde israf edilmesi engellenerek, doğalgaz tasarrufu elde edilir. Herkesin ne kadar ısıtma sağladığına bağlı olarak doğalgaz faturasını ödemesi ile adil paylaşım oluşturulur. Bina içerisinde ekonomik çatışma yerine huzur sağlanabilir. Milli servetin israf edilmesi engellenirken, daire satışlarında ve kiralamalarda da kolaylık sağlar.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum