Merkezi Isıtma Sistemini Kimler Yaptırabilir

Merkezi Isıtma Sistemini Kimler Yaptırabilir?

İlgili yönetmeliğin 3. maddesine göre; bir merkezden elde edilen ısıtma enerjisinin binalara dağıtılmasını ve bağımsız kısımların ısıtılmasını sağlayan sistemdir. Konutlarda kombi ya da soba bulunmaz. Merkezi ısıtma sistemi ile doğalgaz veya kömür ile kazan aracılığı ile açığa çıkarılan ısı, boru ve petekler sayesinde binaya paylaştırılır.

Isı paylaşım yasası kapsamında, merkezi sistem kullanan binalarda ısı pay ölçer kullanılması da gereklidir. Enerji verimliliği kanununun çıkışından sonra merkezi sistem kullanan binalarda bu cihazın kullanılması mecburi hale gelmiştir. Merkezi ısıtma sistemi temelde iki farklı mekanizmadan oluşur. Birincisi termostatik; diğeri de pay ölçerdir. Isı pay ölçer de ortamdaki sıcaklığı istenilen seviyeye getirir ve termostatik vanayı ayarlayıp, sıcak suyu kesebilir. Isı pay ölçer, aynı zamanda dair başı yakıt tüketimini gösterdiği için adil bir dağılım sağlar ve %40’a varan oranda yakıttan tasarruf edilir.

Merkezi Sistem Temizliği

Merkezi sistem kullanılan yerlerde temizlik ve bakım işlemlerinin düzenli yapılması enerji tasarrufu konusunda oldukça önemlidir. Bu kapsamda kazan temizliği, petek temizliği, pompa bakım ve temizliği ve radyatör temizliği uzman kişilerce birtakım kimyasal ilaçlar kullanılarak, aylık ve yıllık periyotlarda yapılmalıdır. Özellikle kireçlerin çözülmesine yönelik bakımlar çok önemlidir.

Merkezi Isıtma Sistemini Kimler Yaptırabilir?

Yapı ruhsatına esas olmak kaydı ile toplam kullanım alanı 2000 m2 ve üzeri her yer için merkezi ısıtma sistemi yapılması zorunludur. Sadece konut ya da binalar değil, okul, hastane, büyük iş merkezleri, kurumlar vb için de merkezi ısıtma sistemi kullanılmalıdır. Merkezi ısıtma sisteminde tek kaynaktan çıkan sistem, lokal kullanıcı peteklerine, sıhhi tesisat ile sıcak su gönderme vasıtasıyla yapılır.

Ülkemizde genellikle yüksek katlı binalarda da merkezi ısıtma sistemi kullanılmalıdır. Özellikle kombi ya da bireysel tarzdaki ısıtmalarda, faturalar yüksek gelmektedir. Bu şekilde yüksek fatura ile uğraşmak istemeyen kişiler, merkezi sisteme yönelmektedir. Yine apartmanın sahip olduğu mantolama, izolasyon ve bina yalıtımı gibi özellikler varsa merkezi ısıtma sistemi çok daha başarılı ısınma sonuçları sağlayacaktır.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum