Klima Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klima Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima kullanırken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

  1. Eğer klimanız yeteri kadar soğutmuyorsa, kendi başınıza yapabileceğiniz 2 şey şunlardır.
    • Filtrenizi değiştirin
    • Dış mekân kondenserinizi temizleyin.

Eğer bu iki işlem sorununuzu çözmezse servisi arayın. Eğer klimanız aşırı ısınıyorsa, acil olarak servisinizle temasa geçin. Ayrıca klima nasıl seçilir öğrenmek için klima seçimi nasıl yapılır yazımızı ziyaret edin. 

  1. Klimaların mutlaka filtresi vardır. Filtre evinizin içinde klimaya monte edilmiş olarak veya evinizin içinde bir menfezin arkasında yer alacaktır. Havanın düzgün bir şekilde filtrelenmesi ve iç mekân havasının kirlenmesini önlemek için filtreler düzenli olarak değiştirilmelidir.

 1’’ filtreler= her ay

2’’filtreler=her 2 ayda bir

 4-5’’filtreler= her 6-12 ayda değiştirilmelidir.

 Kullanılan ortamda birden fazla evcil hayvan varsa ve tozlu topraklı alanlar, inşaat alanı vb. alanlarda kullanılıyorsa daha sık değiştirmek gerekebilir.

3. Dış mekân kondensörünü temiz tutmalısınız. Eğer kondensör üzerinde kir, yaprak, çim, pamuk türü şeyler görürseniz vakit geçirmeden temizleyin. Klima temizlemesi yapmadan önce cihazınızı kapatmayı unutmayın.

4.Yaz aylarında açık veya kapalı borularda buzlanma görürseniz sisteminiz donar ve istediğiniz gibi soğutma yapmaz. Bunun için sistem çözülmelidir. Sistemi çözmenin en hızlı yolu klimanın termostatını kapatmak ama FAN’ı açık konuma getirmektir. Böylece buzun üzerindeki ılık hava buzu zorlar. Çözülme 2 saat sürebilir acele etmeyin. Tekrar buzlanma olursa filtreyi değiştirin, yine buzlanma olursa sevisi arayın.

5. İç ortam ile dış ortamın hava sıcaklıkları arasında genellikle 20 derecelik bir fark olduğunu unutmayın.

6. Dış borudan veya iç borudan sızan su görüyorsanız bunun anlamı ana yoğuşma tahliye sisteminizin bir sorun yaratması ve suyun acil durum tahliye sisteminden geçmesidir. Bu boru genelde göze çarpan bir alanda bulunur, bu sayede su damlacıklarını kolaya görürsünüz ve bir problem olduğunu anlarsınız. Böyle bir durumda vakit geçirmeden servisi arayın.

7.Dış ünitenizin üzerine gölgelik, tente çit vb. herhangi bir şey koymayın. Hava klimanın üst kısmını dışarı üfler ve herhangi bir engelle karşılaşmadan serbestçe üfleyebilmelidir. Bu bölümü kapatmak sorun yaratır.

8. Temel programlanabilir bir termostatınız varsa 5 dereceden fazla off-set yapmayın. ( aşırı hava sıcaklıkları için geçerli bir bilgidir.) Aksi takdirde sıcaklığı istenilen noktaya getirmek ve enerji tasarrufu sağlamak nerdeyse imkânsız olur.

9.Yaz aylarında evinizin batı tarafındaki perde ve/ veya jaluzileri kapalı tutun.

10. Soğutucu akışkan sızıntınız varsa sızıntı iç donanımda, dış mekân ekipmanında veya iki ekipmanı birbirine bağlayan bakır hatlarda olabilir. Her zaman sizin onaracağınız bir şey olmayabilir. Servisinize haber verin.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum