Klima Nasıl Seçilir?

Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Boğucu sıcaklıklardan bizleri kurtaran ve daha rahat bir yaşam sürmemizi sağlayan klimalar bizlere yardımcı olurlar. Peki, klima seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Şimdi onlara bir bakalım…

  • Öncelikle klima seçerken klima cinsine karar vermeliyiz. Klima tipine karar verirken nerede kullanacağınız size iyi bir rehberlik yapacaktır. Salon, yatak odası ya da mutfak gibi daha küçük bölgelerde kullanacağınız klimalar ev tipi klimalar, iş yeri, mağaza, dükkân gibi daha geniş bölgelerde kullanacağınız klimalar da salon tipi klimalar olmalıdır. Böylece klimalardan istediğiniz performansı almanız mümkün olacaktır.
  • Doğa dostu klimalar seçmeliyiz. Sıcak ve soğuk olarak iki işleve de sahip olan klimalar bizlere dört mevsimde de yardımcı olmaktadır. Ancak bu tür klimalar yılın her günü açık olacağından enerji harcaması da o kadar çok olacaktır.
  • Özel filtreli ve kendi kendini temizleyen klimalar tercih etmelisiniz. Bu şekilde daha sağlıklı ve temiz bir hava solumuş olacaksınız.

Klima Nedir?

Klima, çok sık kullandığımız bir ısıtma ve soğutma ürünüdür. Aslında klima denildiği zaman akla ilk soğutma özelliği gelir. Fakat klimanın ısıtma özelliği de vardır. Klimanın 4 önemli fonksiyonu vardır. Bunlar, ısıtma, soğutma, havanın nem kontrolü ve havanın farklılaşmasının sağlanmasıdır. Bu 4 temel fonksiyonu gerçekleştiren ürünlere de klima denir.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Split Klima Çeşitleri: Bu klimaların en büyük özelliği düşük ses seviyesinde çalışmasıdır. Modern konutlarda sıklıkla tercih edilir.

Duvar Tipi Multi Split Klimalar: İklimlendirme sistemine gereksinim duyulduğunda tercih edilir. Özellikle hastane, otel, işyeri, restoran gibi yerlerde çoğunlukla ticari amaçlı mekanlarda tercih edilir.

Yer ve Tavan Tipi Split Klimalar: Cam bulunmayan dükkân ve ofisler için uygun olan klima çeşididir. Zemine yerleştirilir veya tavandan asılır.

Salon Tipi Split Klimalar: İnsan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde tercih edilir. Bu klimalar en homojen hava dağılımını sağlayan klima türüdür.

Portatif Klimalar: Küçük ve taşınabilir klima türüdür.

Pencere Tipi Klima Çeşitleri: Direkt pencereye monte edilir. Mekân tasarrufu olarak büyük avantaj sağlayan klima türü büyük klima istemeyenler için uygundur.

Doğru Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

Klima seçerken öncelikle mekânın büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Sonrasında yerleştireceğiniz konumda oldukça önemlidir. Eğer ki çevresinde bulunan diğer ev eşyaları tarafından engelleniyor veya direk mekânın kapısına bakıyorsa klimadan istenilen performans alınmaz. Bununla birlikte odada bulunan pencere sayısı da önemlidir. Klimanın pencerenin olduğu yere göre konumu klimanın verimini etkileyecektir. Bu gibi etkenlere dikkat ederek sizin için en doğru klimayı seçmeniz mümkündür.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum