Sıcak ve Soğuk Su Tesisatı

Sıcak ve Soğuk Su Tesisatı

Su yaşamın devam edilebilirliği için en gerekli elementtir ve günümüzde gelişen teknoloji ile su her alana taşınabilmektedir. Evlerimizde hem sıcak hem soğuk olarak kullandığımız suyu kullanılabilir kılan sistemler ise su tesisatlarıdır. İki tip su tesisatı vardır sıcak su tesisatı ve soğuk su tesisatı fakat, ev ve bir çok yaşam alanında sıcak su kullanımına ihtiyaç varsa tesisat hem sıcak su hem de soğuk su için elverişli şekilde döşenir.

Soğuk Su tesisatı nasıl olmalıdır?

 1. Duvarda kalan soğuk su borularında ısı yalıtımı yapılmalıdır. Terlemeye karşı yalıtımlı olan borular daha uzun raf ömrüne sahip olacaktır.
 2. Yatay yatay boru demetlerinde suyun yoğuşmasının altında yatan borulara zarar vermemesi için soğuk su borusu altta olmalıdır.
 3. Sıcak su sirkülasyonu ve soğuk su boruları, şaftlar kapatılmadan önce yalıtılmalıdır.
 4. Galvanizli boruyu sabitlemek için galvanizli boru, yerleşik galvanizli boru hattı, koruyucu bant vb. kullanılması kesinlikle gereklidir.
 5. Özellikle mutfak dolabının içinden yapılmış borular korunmalıdır.
 6. Boru şeklindeki kalıp sistemlerinde, banyo borularını asma tavandan geçirmek ve perdeyi iç mekana monte etmek pratiktir.
 7. Suyun az olduğu durumlarda arıtmadan alınan su bahçede ya da rezervuarda kullanılabilir.
 8. Soğuk sularda taze su boruları dış duvardan geçmemelidir. Terlemeye karşı izolasyon, temiz su borularında yapılmalıdır. Bu izolasyon buhar kesici ve soğutulmuş su detayları, konsol detayları ve soğutulmuş su tesisatı ile yapılmalıdır.

Sıcak Su Tesisatı Nasıl olmalıdır?

 1. Duvarın iç kısmında sıcak su ve sirkülasyon boruları kullanılarak ısı yalıtımı yapılmalıdır. Isı kaybı azaltılır, yazın binanın içinde ısı kazancı olmaz.
 2. İyi bir kazan için Özellikler:
 3. Yüksek sıcak su üretim kapasitesi
 4. temizlik
 5. Legionnaire hastalığına karşı termal dezenfeksiyon imkanı.
 6. Kazan ile kullanım noktası arasındaki mesafe 12 metreden uzunsa kullanım suyu için sirkülasyon pompasını uygulamak gerekir.
 7. Vana kapalıyken giriş vanaları kapatılmalıdır. Disk tipi çek valfler bu amaç için tavsiye edilir.
 8. Bakır borular, çelik borudan sonra akış yönünde yerleştirilmelidir. Aksi takdirde borunun önündeki bakır boru su ile dökülecek, boru boruyu delecek ve delik açılacaktır.
 9. Kazanın su sirkülasyonunda galvanizli boru ve pirinç soğutucu vana kullanılmalıdır. Siyah boru kesinlikle kullanılmamalıdır.
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
 • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum