oda termostatı nedir

Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Yaşam alanınızda uygun ısı seviyesini ayarlamanız için oda termostatı her zaman işe yarayan bir seçenek oluyor. Oda termostatı yakıt tüketiminizi belli bir seviyede azaltmanıza yardımcı olurken alanınız için uygun olan ısı seviyesini sağlamanız için de mantıklı birtakım seçenekler sunmuş olur.

Eğer evinizde doğalgaz sistemini kullanıyorsanız muhakkak bunu biliyorsunuzdur, ısıyı uygun sıcaklıkta tutmak için birçok teknolojik cihaz kullanılıyor. Termostatik vana adlı araç, radyatör ve oda termostatına takılır. Termostatik vana, üst kısmında radyatörün yaydığı ısıyı manuel olarak ayarlamak adına önemli numaralar barındırır. Oda termostatı ise bu sayede ısı ölçme işlemini otomatik bir biçimde gerçekleştirir. Oda termostatı ve vana beraber kullanılabilen araçlardır ama yalnızca tek sistemle de bu uygulama işlev görür. Birçok kişi bu bilgiyi bilmediğinden iki aracı da birlikte kullanıyor.

Oda Termostatı Tam Olarak Nedir?

Oda termostatı genel hatlarıyla bir ısı kontrol cihazı olmaktadır. Ortam ısısını ayarlanmış olan değerde tutmak için büyük ölçüde oda termostatından yararlanılmaktadır. Sıcaklık konforunu dengeleyen oda termostatı, yakıttan tasarruf etmenizi de sağlıyor, en çok da bu yönüyle ilgi çekiyor. Bireysel bir ısıtma sistemi olan kombilerde de oda termostatı kullanılmaktadır. Kombinizin hep ayarladığınız ısı seviyesinde kalmasını sağlayan da yine oda termostatı olmaktadır.

Oda termostatları, dijital ve mekanik olarak iki türe ayrılır. Mekanik oda termostatı da tercih edilir fakat daha çok dijital oda termostatı kullanılmaktadır. Sebebi ise en gerçek sonuçları dijital oda termostatlarının vermesiyle alakalı olmaktadır.

Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki türe ayrılan dijital oda termostatlarında kablolu olan tür genelde kombi ve termostat arasındaki bağlantıyı bir kablo aracılığı ile sağlıyor. Kablosuz olan versiyonunda ise kablosuz bir şekilde rahatça bağlantı oluşturulabilir.

Oda Termostatı Kullanmanın Ne Tür Avantajları Vardır?

Oda termostatı kullanımı, ortamda istediğiniz sıcaklığı korumanızı sağlar. En büyük avantajı da budur. Bir diğer olumlu etkisi ise yakıt tüketimi konusunda tasarruf sağlamanız için zemin oluşturmasıdır. Tesisat uzmanlarının büyük çoğunluğu da oda termostatı kullanımını destekliyor.

Başka bir avantaj ise kurulumunun fazlasıyla kolay bir biçimde gerçekleşmesidir. Bu uygulama için gireceğiniz masraftan çekinmeyin, çünkü uzun süreli bir yakıt tasarrufunu bu şekilde sağlamış olacaksınız. Yaşadığınız yerde izolasyon uygulaması yapılmışsa oda termostatı tüm avantajlarını size sırasıyla sunacaktır.

Evim için uygun fiyatlı bir oda termostatı arıyorum diyorsanız, biz Üçay Mühendislik firması olarak her zaman yanınızdayız.

 

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum