güneş enerjisi sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri Ne İşe Yarar?

Elektrik ve yakıt giderlerini kendi imkanları ile karşılamak isteyen kişiler veya iş yeri sahipleri, güneş enerjisi sistemleri sayesinde hem bir yatırım hem de bir çözüm imkanı elde ediyorlar. Dünyada yararlanabilen en yüksek enerji kaynağı olarak güneş, bağımsız bir kaynak oluşturduğu için ülkeler arası bir bağımlılığı veya ticari bir yükümlülüğü bulunmadan kullanılabiliyor. Birçok kişi için güneş ısısı yoluyla elde edilen enerji, ilk aşamada maliyetli görülse de kullanım aşamasında uzun vadede büyük bir tasarruf oluşturuyor.

Bireysel veya kurumsal kullanım için güneş enerjisi sayesinde ısı enerjisinden elektrik enerjisi elde edilmesi kolay bir kullanım oluştururken, çok yüksek ekstra maliyetler ortaya çıkarmıyor. İlk aşamada bu sistemlerin kullanılması için güneşlenme açısından yeterli bölgelerin seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle rakamı çok yüksek olarak soğuk havaların sık yaşandığı, sis ve kar yağışının sık görüldüğü bölgelerde bu sistemin kullanılması için sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

Güneş Enerjisi Türkiye’de En Çok Hangi Noktada Kullanılır?

Güneşlenme açısından ve açık alan bakımından Türkiye’de en geniş sahalar genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alıyor. Özellikle Türkiye’de güneş ışığını en yoğun şekilde alan illerin başında Şanlıurfa geliyor. Şanlıurfa’da özellikle tarıma uygun olmayan bölgelerde güneş enerjisi sayesinde çok yüksek karşılığı olan bir enerji üretimi elde edilebiliyor. Bu sayede hem ülke ekonomisine hem de hane ekonomisine ve bölge ekonomisine büyük katkılar sağlamak mümkün oluyor.

Güneş Enerjisi Sistemleri Hangi Avantajları Sağlamaktadır?

Güneş tükenmeyen bir enerji kaynağı oluşturduğundan dolayı güneş enerjisi sistemleri çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Bahsedildiği şekilde güneşlenme alanına sahip olan her ülkede ve kentte kullanım elde edilebilir. Kullanım sırasında gaz, kükürt, karbon gibi zararlı maddeler ortaya çıkarmadığı için çevreci bir yapı gösterir ve kanserojen etki ortaya çıkarmaz.

Bu sistemler sayesinde güneşi az gören veya çok gören her yerde kullanım elde edilebilir. Zira bir dağ tepesinde veya bir ovada güneş ışınlarından faydalanarak enerji elde edilebilir. Güneşlenme imkanı bulunan her yerde sistemler kurulabilir. Karmaşık bir teknolojiye gerek kalmadan pratik bir santral kurulumu gerçekleştirilebilir. Bakım maliyetleri çok düşüktür ve uzun yıllar sapasağlam bir kullanım oluşturur.

Sistemler herhangi bir düz zemin veya toprak üzerine inşa edilmek zorunda değildir. Bir binanın çatısında veya dam üzerinde enerji tesisatı kurulma imkanı bulunmaktadır. Sistemler üzerinden elde edilen enerji sayesinde elektrik ve hidrojen enerjisi sağlanarak, ısıtma, su damıtma, iklimlendirme, endüstriyel elektrik kullanımı gibi birçok imkan elde edilebilir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum