sıcak su tesisatı

Sıcak Su Tesisatı

Sıcak su günümüzde her evin ihtiyacıdır. Sıcak su tesisatı ise, sıcak suyu kaynağından, kullanım alanımıza kadar getirmemize yarayacak olan tesisata verilen isim olacaktır.  Sıcak su tesisatını kesinlikle işini iyi bilen, uzman kişi veya kurumlar yapmalıdır ki daha sonra büyük sorunlar önümüze çıkartmasın.

Sıcak su tesisatı uygulanırken dikkat edilecek başlıca hususlar şunlardır;

-Duvar içlerinde kalacak ve sıcak su dağıtacak boruların üzerine ısı yalıtımı yapılmalıdır. Isı yalıtımı ısı kaybını ve bundan doğan enerji kaybını önler.

-Su ısıtıcı yani boyler ile boyler tesisatı içindeki elemanlar hijyenik olmalıdır.

-Boylerin su üretim kapasitesi yeterli olmalıdır.

-Termik dezenfeksiyon imkanı olmalıdır

-Sıcak su ve soğuk su karışmamalıdır.

-Boyler ile sıcak su kullanılan nokta arasındaki mesafe 12 metreyi geçerse sirkülasyon pompası sisteme eklenmelidir.

-Boyler suyu devresinde galvanizli boru ve pirinç vana kullanılmalıdır. Siyah boru asla kullanılmamalıdır.

-Bağımsız sıcak su tesisatlarında hesaba gerek yoktur  ancak merkezi sıcak su sistemlerinde sıcak su boruları yük birimi veya musluk birimi yardımı ile hesaplanmalıdır.

Sıcak Su Tesisatında Sık Karşılaşılan Arızalar ;

Günümüzde hemen hemen her evde bulunan sıcak su tesisatları ve sıcak su sistemlerinde gerek kullanımın verdiği yıpranma, gerek kalitesiz malzeme gerekse işçilik gibi etmenler nedeniyle arızalar meydana gelebilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu işleri bizim gibi profesyonel kişi ve kurumlara yaptırmak daha sonraları oluşabilecek daha maliyetli arızaların da önüne geçecektir.

Bu sistemlerde genel olarak karşılaşılan arızalara bakacak olursak;

-Su kaçağı; borularda meydana gelen delinme, boru parçalarının ve ek parçaların yerine tam oturmaması, boruların ömürlerinin bitmesi, dış kaplamalarının özelliğini kaybetmesi gibi nedenlerden meydana gelebilir. Borunun tamiri ya da değiştirilmesi sorunu çözecektir.

-Bataryadan su gelmemesi durumu; boruların tıkanması ya da bataryanın tıkanması ve kireçlenmesi, filtre ve vana arızaları buna neden olabilir. Uzman ekibimiz tarafından arıza kısa sürede tespit edilip çözülebilir.

-Tesisattan ses gelmesi problemi; yanlış çap tercihleri, basınç farkları ya da ara eleman arızalarından meydana gelebilmektedir.

-Duvar ve tavanlarda terleme; boruların izolasyonları sırasında meydana gelen terlemelerden veya boruların çok sıcak ortamlardan geçmesinden meydana gelmektedir.

-Duvarlarda çatlama; ışıyan ve soğuyan boruların hacminin değişmesinden meydana gelmektedir.

 

Siz de en iyi sıcak su tesisatı ve yenilenmesi gibi konular için en uygun fiyatları bize ulaşarak alabilirsiniz.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum