radyatörlü ısıtma sistemleri

Radyatörlü Isıtma Sistemleri

Isıyı ortama taşınım yolu ile ileten bir ısı transfer aracı olarak tanımlanan radyatörler ile projelendirilmiş ısıtma sistemlerinde esas sıcaklığa bağlı olarak 90 derece sıcaklıktaki su kullanılır. Kazanda üretilen sıcak su borular yardımı ile ısıtılacak hacimlere yerleştirilmiş radyatör, konvektör ya da sıcak hava apereyi gibi ısıtıcı elemanlara taşınır. Bu hacimler içerisinde soğuyarak ısısını oda içerisine bırakan su, kazana geri döner. Suyun dolaşımı bu şekilde devam eder ve bu dolaşım daha ekonomik olması nedeniyle sirkülasyon pompaları ile sağlanır. Sistemde bulunan mevcut suyun ısınması esnasında artan hacim genleşme kabı adı verilen bir depoda toplanır. Su sıcaklığı daha düşük bir seviyede seçilerek, odada daha düşük sıcaklık ısıtması konforu sağlanabilir.

Genel anlamda binalarda, apartmanlarda ya da istenilen tüm yaşam alanlarında radyatörler duvara monte edilir. Isıtma öğelerinin daha verimli çalışması açısından ısı kaybının en fazla olduğu bölgeye yerleştirilmesi gerekir. Bu bölgeler de genellikle pencere altı bölgelerdir.

Radyatörlü Isıtma Sistemleri Nelerdir?

Binalar için radyatörlü ısıtma sistemleri seçimi yapılırken farklı faktörler belirleyici olabilir. Bu faktörler arasında; binanın kullanım amacı, bölümlerin kullanım süreleri, kullanılabilir yakıt cinsi ve projenin bütçesi gibi temel noktalar bulunur. Isıtma sistemleri gereksinimlere göre farklı alternatifler bulundurur. Genel olarak bir bina için farklı ısıtma yöntemleri kullanılabilir. Burada tercih yaparken gereksinimleri ve bütçeyi düşünmek önemli noktalardan bazılarıdır.

Panel radyatörler, alüminyum radyatörler, döküm radyatörler ve dizayn radyatörler olmak üzere farklı seçenekler mevcuttur. Bu seçenekler arasında tercih yapmak konutun ihtiyacına göre değişmekle birlikte farklı faktörlerden de etkilenmektedir. Örnek vermek gerekirse banyolarda ya da tuvaletlerde alanın yetersiz olmasından kaynaklanarak genellikle dizayn radyatörler tercih edilmektedir. Ya da çevreye çok az zarar verdikleri için ve ısı konforu sundukları için en çok tercih edilen panel radyatörler de ilk tercih edilenler arasında yer alabilmektedir. Tercihe göre yapılacak radyatör tesisatı öncelikli olarak ihtiyaca ve kullanım amacına uygun olarak gerçekleştirilmelidir.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum