Isı Pompası sistemleri

Isı Pompası Sistemleri Nelerdir?

Geleceğe yönelik bir yapı oluşturarak giderek kullanımı artmaya başlayan ısı pompası farklı markalar tarafından üretilen bir iklimlendirme cihazı olarak bilinmektedir. Bu sistem temel prensip olarak doğada bulunan enerjiyi kullanır ve daha düşük elektrik enerjisi kullanarak ısıtma enerjisi üretir. Aslına bakılırsa 100 yılı aşkın süredir kullanılmakta olan bu sistemler gelişen teknoloji ve üretim teknikleri sayesinde daha güvenli bir kaynak haline gelmiştir.

Temel olarak ısı pompası sistemleri basit bir çalışma prensibi gösterir. Bu prensibe bağlı şekilde ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşır ve bu sırada elektrik enerjisi kullanır. Ancak gerekli şartlar olumlu şekilde sağlandığında, çok yüksek miktarda ısı enerjisi çok düşük bir maliyet ile taşınabilir hale gelmektedir. Aslında evlerde yeni yeni iklimlendirme işlemleri için kullanılmaya başlanan bu sistem buzdolabı, klima ve derin dondurucu gibi cihazlar sayesinde çok uzun dönemlerdir evlerde kullanılmaktadır. Ancak pompa sistemlerinde bu cihazlara göre ters bir yapı bulunur yani sıcak hava bir yerden bir yere taşınır.

Isı Pompası Sistemleri Nasıl Gelişmiştir?

1824 yılında ortaya atılan bir teori sayesinde Nicholas Leonhard-Sadi Carnot tarafından çıkarılan ısı pompası sistemleri günümüze kadar sürekli şekilde değişim göstermiştir. Bir termodinamik prensip üzerinden ilerleyerek günümüze kadar gelen bu sistem 1950’li yıllarda endüstride kullanılmış ve 1990’lı yıllardan itibaren yaygın şekilde evlerde dahi kullanılan bir kaynak haline gelmiştir.

Isı Pompası Verimlilik Hesaplamaları

Toplam verim hesaplaması gerçekleştirilirken ısı pompası için hangi kaynak üzerinden enerji alındığı önem arz eder. Kaynak açısından hava, toprak veya su kullanılabilir. Ülkemizde bu sistemler kullanırken, genellikle hava kaynaklı sistemler tercih edilmektedir. Stabil bir kaynak oluşturan hava sayesinde elektrik enerjisi havanın sıcaklık derecesine göre değişen miktarda kullanılır.

Diğer bir noktada pompa sistemlerinde verimliliği etkileyen ayrıntılardan birisi alınan enerjinin kullanım şeklidir. Çünkü alınan ısı enerjisi suyu aktarılarak yapı içerisinde dolaştırılır. Enerji kullanılırken zeminden veya duvardan ısıtma sağlanmasına göre sıcaklık derecelerini değiştirdiği için verimlilik değişebilir. Son bir nokta olarak kullanılan sistemin performansına ve özelliklerine göre değişim oluşur. Yani pompa sistemi ile birlikte duvardan ısıtma, radyatör, tavandan ısıtma, fancoil gibi sistemler kullanılması durumu değiştirebilir.

Isı Pompası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Günümüzde piyasada birçok farklı iklimlendirme markası tarafından üretilmiş pompa sistemleri yer aldığından dolayı ısı pompası fiyatları marka ve modellere göre değişim gösterebilir. Ayrıca ısı pompası fiyatları hesaplamasında kullanılacak sistemin özelliklerine ve kurulum sağlanacak alanın özelliklerine göre de sistem fiyatları değişim gösterebilir.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum