Taşınabilir Güneş Enerjisi Sistemleri

Taşınabilir Güneş Enerji Sistemleri Nelerdir?

Güneş enerji sistemleri, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren sistemlerdir. Yeni teknolojiler taşınabilir güneş enerjisi sitemlerini her zamankinden daha verimli ve daha uygun maliyetli hale getiriyor. Taşınabilir güneş panellerini evde kullanmak için veyahut kampa gittiğiniz zaman elektrik üretmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Taşınabilir Güneş Paneli Nedir?

Güneş paneli, ışığı direkt olarak elektriğe dönüştürebilen hücrelerin bir araya getirildiği sistemlerdir. Kalıcı olarak montaj gerektiren büyük veya ağır güneş panellerini biraz zor olmuştur. Fakat taşınabilir sistemler ile panellerin taşınması ve kullanımı oldukça kolaydır.

Taşınabilir Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Bir güneş panelinin yüzeyine baktığımız zaman bu panellerin küçük hücreler bölündüğünü görürüz. Her hücre, iki ince silikon katmandan yapılır. Günel ışığı panele çarptığı sırada fotonlar iki silikon tabaka arasında bir elektrik alanı oluşturur. Bu elektrik alanı daha sonra bara adı verilen ince metalik şeritler vasıtası ile toplanır ve aküye depolanır. Burdan sonra cihaza güç vermek adına kullanılır ve sistemin nasıl dizayn edildiğine bağlı olarak yerel enerji şebekesine gönderilir.

Tip ve yapı olarak konut veya ticari kullanımlar için dizayn edilmiş olan panellerden daha küçük olan taşınabilir güneş panelleri, katlanabilir bir tasarım veya bir taşıma çantası görünümünde olabilir. Taşınabilir güneş panelleri de normal güneş panelleri gibi enerji üretmek ve depolamak için birkaç ek cihaza ihtiyaç duyabilir.

Taşınabilir Güneş Paneli ile Ne Kadar Enerji Üretebiliriz?

Güneş panelleri satın alırken 210 ila 320 watt arasında elektrik üreten paneller ile karşılaşacaksınız. Gölge ve gökyüzündeki birkaç bulut, bir panelin ne kadar enerji üretebileceğini etkileyebilir. 45 watt güce sahip küçük bir taşınabilir solar panel şarj cihazı, telefonunuz veya elektronik cihazınızın pillerini şarj edebilir. 120 watt güce sahip bir taşınabilir solar jeneratörü ile bazı LED lambalara ve mini buzdolabına güç verebilirsiniz. Karavanınızdaki temel sistemleri 160 watt güce sahip bir panel ile çalıştırabilirsiniz. Biraz daha ileri gitmek ve güneş enerjili jeneratörünüzle daha çok enerji isteyen cihazlara güç vermek istiyorsanız 320 watt güce sahip bir panele, bir aküye ve bir invertöre ihtiyacınız olacak.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum