su soğutmalı cihazlar

Su Soğutmalı Cihazlarda Isı Geri Kazanımı

Enerji harcamalarını en aza indirgemek için alternatif enerji kaynakları devreye girmektedir. En ucuz enerji ise geri kazanılan enerji olduğundan dolayı su soğutmalı cihazlar ile ısı geri kazanım sistemleri devreye girmektedir.
Yaz aylarında çok sıcak olan ve kışları ılıman geçen bölgelerde büyük işletmelerin çoğunda özellikle otellerde yüksek verimli olması nedeniyle su soğutmalı cihazlar kullanılır. Ve yine otellerde sıcak kullanım suyu üretimi için ciddi anlamda enerji sarf edilmektedir. Bilindiği üzere bu gibi tesislerde binadan alınan enerji soğutma kuleleri aracılığıyla atmosfere ya da eşanjör aracılığıyla deniz, göl gibi daha soğuk olan kaynaklara aktarılmaktadır.
Su soğutmalı cihazlar gruplarında ısı geri kazanımı grubun özellikleri ile yakından ilgilidir. Birçok firma sırf bu amaçla çift kondenserli gruplar veya tek kondenserli grupları yüksek gaz basıncına dayanıklı şekilde imal etmektedir. Bu üretim aşamasında ise saatlik sıcak kullanım suyu ihtiyacı belirlenmeli, sıcak su tankı, boru çapı ve pompa seçimi doğru yapılarak sistem bina otomasyonuna bağlanmalıdır.

Özel olarak dizayn edilmeyen, normal atmosfer şartlarında çalışmasını sürdüren bir gruptan (örneğin, 34,39 derece) çalışma şartlarının üzerindeki sıcaklıkta su üretimi yapılmamalıdır. Mutlaka ısı geri kazanım sırasında cihaz üreticisine bildirilerek doğru cihaz seçimi yapılmalıdır.

İki Kondersenli Su Soğutmalı Cihazlar İle Sıcak Kullanım Suyu Üretimi

İki kondenserli cihazlarda, ısı geri kazanım kondenserlerinden biri normal kule hattına bağlıdır, diğeri ise bir plakalı eşanjör ve pompa ile sıcak su depolama tankına ısı aktarmaktadır.
Sıcak su tankında su sıcaklığı 40 derecenin altına indiği taktirde kule hattı üzerindeki vana, kule hattını yavaşça kapatır ve pompa gruptaki enerjiyi eşanjöre aktarmaya başlar. Tanktaki sıcaklık 45 dereceyi geçtikten sonra ise işlem tersine dönerek vana tekrar açılır ve kuleye su göndermeye başlar. Grup tekrar kule şartlarında çalışmasını sürdürür.
Isı geri kazanım sisteminde, normal soğutmaya göre ikinci bir kondenser ve sıcak su depolama pompası eklenir. Bu pompaların takribi gücü ise, sıcak su depolama pompası 11 kw, ısı geri kazanım pompası 15 kw.

Tek Kondenserli Su Soğutmalı Cihazlar İle Isı Geri Kazanımı

Bu cihazlarda 50 derecenin üstünde sıcak kullanım suyu üretmek mümkündür. Ancak grubun yüksek gaz basıncında çalışıyor olması gerekmektedir. Sıcak su tankındaki sıcaklığın düşmesiyle birlikte kule emiş ve basınç hattındaki vana kapanır ve ısı geri kazanım hattındaki vana açılarak ısı eşanjöre akmaya başlar.
Bu sistemde eğer ki gruptaki gaz özel kullanılmışsa 60 derecenin üzerinde sıcak kullanım suyu hazırlamak mümkün olacaktır. Bu aşamada otomasyon doğru kurgulanmalı ve kule ile eşanjör devrelerindeki basınç farkı birbirine yakın olmalıdır. Tek kondenserli su soğutmalı cihazlar , çift kondenserli gruplara göre daha ucuz olmasına karşın bu sistem yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Su soğutmalı cihazlar elde edilen atık ısıyı kullanarak enerji tasarrufu sağlar. Su soğutmalı cihazlar ile çevreye atılacak olan ısı, bina ısıtma, süreç ısıtma, kullanım suyu ısıtma uygulamaları gibi pek çok amaç için kullanılabilir.

ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
  • ÜÇAY MÜHENDİSLİK'e ait tüm kampanyalardan telefon ve mail yolu ile haberdar olmak istiyorum